POMôž SVOJMU TELU

Kedy je ten správny čas na očistu organizmu? Práve teraz!

Je najvyšší čas dopriať svojmu telu odľahčenie v podobe krátkeho detoxu. Ak vás toto slovo desí a predstavujete si pod ním rôzne extrémistické diéty a očisty jednotlivých orgánov, nemusíte sa obávať! My máme na mysli bežné, zdraviu prospešné aktivity doplnené o malú pomoc z našej „prírodnej lekárne“. Detoxikovať nemusíte iba jednotlivé orgány, detoxikovať sa dá aj celé telo naraz.

Pýtate sa ako na to? Týchto pár krokov vám pomôže znovu nadobudnúť energiu a vykročiť tým správnym smerom.

Antioxan pri správnom detoxe určite nemôže chýbať. Je to výživový doplnok, ktorý v tele človeka začne tzv. „veľké upratovanie“. Každý z nás spolu s potravou prijíma rôzne škodlivé látky (niektoré „é-čka“, konzervačné látky, stabilizátory, atď.), ktoré v organizme človeka spúšťajú neželané procesy. Antioxan svojím zložením viaže voľné radikály a spúšťa ich vylučovanie prostredníctvom moču a stolice. Vo všeobecnosti pôsobí blahodarne na organizmus. Je založený na prírodnej báze s obsahom zdraviu prospešných extraktov.

Nezabúdajte na to, že posilňovaním imunity si predlžujete  život…

A na čo nesmieme zabudnúť? Nestačí naštartovať detox len pomocou výživového doplnku, ale musíme zmeniť aj životosprávu, aby sme jeho účinky predĺžili.

  1. Voda

Mnohí si ešte stále neuvedomujú silu vody. Nezabúdajme, že Slovensko patrí k popredným zásobárňam pitnej vody (v roku 2012 sme boli na druhom mieste, pričom prvenstvo získal náš sused, Rakúsko), takže prístup k nej máme neustály. Napriek tomu viacerí stále siahajú po rôznych sladených, ochutených nápojoch, ktoré pre náš organizmus v žiadnom prípade prospešné nie sú.

Ak chcete začať úspešný detox, vyhnite sa im a zaraďte do svojho pitného režimu čistú vodu, prípadne pramenité minerálne vody a sypané, bylinkové čaje.

  1. Zdravá strava

Pojem „zdravá strava“ si vysvetľuje každý inak a v konečnom dôsledku sa nikto nemýli. Nedá sa určiť úplne presne, ktoré potraviny spadajú pod tento termín, pretože každému vyhovuje niečo iné.

V dnešnej dobe ľudia trpia rôznymi intoleranciami, potravinovými alergiami a to, čo je pre niekoho zdravé, pre iného vôbec nemusí byť. Ak však patríte k tomu šťastnejšiemu percentu ľudstva, problémy so stravovaním vás obchádzajú a nemusíte sa nijako obmedzovať, určite si teraz doprajte v jedálničku viac zelených potravín. Tie totižto obsahujú chlorofyl, ktorý je silným antioxidantom a ten vaše telo jednoducho zbaví toxických látok. Nájdete ho v brokolici, hrášku (pozor, vyhnite sa vo všeobecnosti konzervám, lepšou voľbou je mrazený), v špenáte, keli, špargli, ľadovom šaláte, stonkovom zeleri ale i v zelenom čaji. Okrem zelených potravín však existujú aj ďalšie, ktoré sa radia medzi prirodzene detoxikačné. Sú to: cesnak, cibuľa, cvikla, mrkva, jablko, zázvor, citrón, grep, či ananás.

Ak obľubujete smoothies alebo si radi odšťavujete zeleninu, či ovocie, určite si pohár akejkoľvek šťavy doprajte každý deň. Keďže ovocie a zelenina sú v surovom stave najzdravšie, zo štiav získa vaše telo potrebné vitamíny, enzýmy a minerály.

Vyskúšajte naše rýchle Zelené smoothie:

Potrebujeme:

1 jablko

1 banán

1 stonku zeleru

1 ČL citrónovej šťavy, kúsok čerstvého zázvoru, pol pohára vody

Všetko spolu rozmixujeme a vychutnávame!

  1. Pohyb

Nie každý z nás je kamarát s aktívnym športom. Niekomu vyhovuje aj niekoľko hodinové cvičenie vo fitness centre, iný sa uspokojí s pol hodinovou prechádzkou. V dnešnej dobe máme veľa možností a každý si dokáže vybrať ten spôsob pohybu, ktorý mu vyhovuje najviac. Je to len na vás, či si vyberiete kondičný beh, hodinu jogy, futbal s priateľmi alebo prechádzku so psom v prírode. Nezabúdajte však, že telo pohyb potrebuje!

  1. Spánok

Ešte stále sa polemizuje nad tým, aký dlhý by mal byť spánok aby bol pre naše telo prospešný.

Jednoznačná odpoveď však neexistuje. Každá veková kategória potrebuje inú dĺžku spánku. V priemere je to však od 7 do 9 hodín (ak nepočítame deti veľmi skorého veku). Dôležité je pamätať si jednoduché rady ako napríklad nejesť najmenej hodinu pred spánkom, dodržiavať pravidelný čas zaspávania, prípadne využiť poobedňajšiu „polhodinku“, ktorá vás vzpruží a dodá vám energiu. Pozor, neprekračujte túto dĺžku, pretože to môže mať opačný efekt. Už po 45. minútach sa človek cíti oveľa viac vyčerpaný a mohlo by to dokonca narušiť jeho nočný spánok.