Koronavírus: Taliansko pozastaví splácanie hypotéky uprostred prepuknutia choroby

Platba hypotéky bude v Taliansku pozastavená ako súčasť opatrení na zmiernenie ekonomického dopadu koronavírusu na domácnosti, uviedla ministerka.

Laura Castelli, talianska námestníčka ministra hospodárstva, povedala: „Áno, bude to tak pre jednotlivcov, ako aj pre domácnosti.“

Talianska banková lobistická skupina ABI uviedla, že veritelia ponúknu malým firmám a rodinám dlhové prázdniny.

Pozastavenie splácania dlhu nie je v Taliansku neslýchané.
Počas finančnej krízy niektoré malé podniky a rodiny dostali odklad predtým, ako museli platiť úvery.

Taliansko rozšírilo svoje núdzové opatrenia proti koronavírusu, ktoré zahŕňajú cestovné obmedzenia a zákaz verejných zhromaždení, na celú krajinu.

Odklad platenia hypotéky sa bude týkať jednotlivcov a domácnosti

V pondelok premiér Giuseppe Conte nariadil ľuďom, aby zostali doma a dal povolenie len na nevyhnutné cestovanie.

Počet úmrtí na koronavírus v Taliansku vo pondelok vyskočil z 366 na 463. Dnes 12. marca je to už 12 462 nakazených a 827 úmrti. Po Číne je to najviac zasiahnutá krajina. ale dobrou správou je, že na dnešný deň stúpa aj počet vyliečených v Taliansku, dnes je to teda 1045 ľudí.

Koronavírus sa šíri v Taliansku rýchlo

Po finančnej kríze pred desiatimi rokmi je talianska ekonomika zdravá

V roku 2019 bola celková produkcia tovaru a služieb približne rovnaká ako pred 15 rokmi. Ale je stále o 4% pod úrovňou, na ktorej bola v roku 2007, tesne pred vypuknutím finančnej krízy.

Pretrvávajúcim problémom je aj nezamestnanosť, najmä medzi mladými ľuďmi. Miera nezamestnanosti vo veku do 25 rokov je 28,9%, pričom také čísla v EÚ majú iba Španielsko a Grécko.

V posledných dvoch rokoch muselo Taliansko čeliť aj slabšiemu svetovému rastu a spomaleniu medzinárodného obchodu. V poslednom štvrťroku minulého roka klesol HDP o 0,3%.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *