Majú deti lepšiu imunitu proti koronavírusu?

Prípady koronavírusu u detí sú veľmi zriedkavé.
Dôvody, pre ktoré to tak je ešte treba pochopiť.

Prečo sa deti nenakazia koronavírusom?

Správa o tom, že dieťa v Číne bolo diagnostikované koronavírusom druhý deň po narodení, bola zverejnená 5. februára o obletela celý svet.

Toto je najmenší pacient s takouto diagnózou. Ohnisko už vyžiadalo životy viac ako tisíc ľudí, u viac ako 40 000 ľudí sa diagnostikoval koronavírus. Medzi chorými je však veľmi málo detí. Dá sa povedať, že sa jedná o ojedinelé prípady.

V nedávnej štúdii uverejnenej v časopise Journal of American Medical Association, v lekárskom časopise, sa uvádza, že choroba postihla predovšetkým ľudí vo veku od 40 do 59 rokov.

„Prípady medzi deťmi sú veľmi zriedkavé,“ uviedla štúdia.

Ale prečo sa to deje?

Fernando Duarte

BBC World Service reportér

Brazílsky novinár a spisovateľ, ktorý žije v Londýne

Priebeh choroby bez symptómov ?

„Z dôvodov, ktoré nám ešte nie sú jasné, deti túto infekciu buď nechytia vôbec, alebo choroba pokračuje miernejšou formou,“ hovorí Ian Jones, profesor virológie na University of Reading.

To môže znamenať, že deti tolerujú ochorenie omnoho lepšie, niekedy sa príznaky môžu skoro vôbec neprejavujú, v takýchto prípadoch rodičia spravidla neberú svoje deti k lekárovi.

Lektorka na University College London Natalie McDermott súhlasí s touto verziou.

„Imunitný systém detí mladších a dospievajúcich je zvyčajne veľmi dobre pripravený na boj proti vírusom. Môžu sa nakaziť, ale choroba bude prebiehať v miernejšej podobe alebo choroba môže prebiehať úplne bez symptómov,“ hovorí. Natalie McDermott.

Rovnaká situácia bola pozorovaná počas prepuknutia SARS v roku 2003. 800 ľudí sa stalo obeťami vírusu, 10% všetkých nakazených. Táto infekcia tiež takmer nemala dopad na deti.

Je to o sviatkoch?

Natalie McDermott sa domnieva, že nízky dopad choroby na deti možno vysvetliť aj včasnými preventívnymi opatreniami – školy a materské školy boli počas vypuknutia infekcie zatvorené a prepuknutie začalo počas novoročných sviatkov.

Školské prázdniny sa takmer vo všetkých regiónoch Číny predĺžili do konca februára. Okrem toho podľa Natalie rodičia sa snažia ochrániť svoje dieťa pred infekciou.

„Dospelí chránia deti chránia pred možnou infekciou. Ak je v dome chorá osoba, snažia sa deti od nej izolovať,“ hovorí Natalie McDermott.

Domnieva sa, že v prípade ďalšieho šírenia vírusu, keď sa bude dať ťažšie vyhnúť kontaktom s infikovanými ľuďmi, sa situácia môže zmeniť k horšiemu a medzi deťmi bude viac infikovaných, pretože bude jednoducho ťažšie ich izolovať.

Rýchle rozšírenie koronavírusu doteraz neviedlo k zvýšeniu výskytu u detí

Ak porovnáme so SARS, môžeme si pripomenúť, že vedci v amerických centrách pre kontrolu a prevenciu chorôb dospeli k záveru, že deti do 12 rokov boli na chorobu menej náchylné a potrebovali menej liečby v nemocnici.

Viac ako polovica pacientov vo Wu-chane sú pacienti vo veku
40 až 59 rokov

Je koronavírus nebezpečnejší pre dospelých?

Aj keď je potvrdených málo prípadov koronavírusu medzi deťmi, odborníci zdôrazňujú, že nie je možné hovoriť o prítomnosti špeciálnej imunity detí proti koronavírusom.

Pravdepodobnejším vysvetlením bude miernejší priebeh choroby u detí oproti dospelým. Choroby ako Ovčie kiahne sú pre dospelých nebezpečnejšie ako pre deti. Dospelí často trpia komplikáciami.

„Toto je pravdepodobnejšie vysvetlenie ako skutočnosť, že deti majú špeciálnu imunitu proti koronavírusu,“ hovorí Andrew Freeman, odborník na infekčné choroby na Cardiffskej univerzite. „Môže to byť spôsobené skutočnosťou, že lekári nekontrolujú prítomnosť vírusu u detí, ktoré nemajú výrazné príznaky choroby,“ dodáva Freeman.

Odborník na štatistickú epidemiológiu na Oxfordskej univerzite Christle Donnelly súhlasí s týmto názorom a uvádza príklad z doby vypuknutia SARS v Hongkongu.

„Naši kolegovia dospeli k záveru, že malé deti trpeli touto chorobou omnoho miernejšou formou,“ poznamenáva expert.

Celkovo bolo zaregistrovaných viac ako 40 tisíc prípadov choroby, pričom prevažnú väčšinu prípadov tvoria obyvatelia Číny.

Chronické choroby

Imunitný systém dospelých, ktorí trpia akýmkoľvek chronickým ochorením, si horšie poradí s  vírusom. Cukrovka alebo choroby kardiovaskulárneho systému vedú k závažnejšiemu priebehu ochorenia a závažnejším komplikáciám.

„Zápal pľúc (jedna z najčastejších komplikácií koronavírusu) sa zvyčajne pozoruje u pacientov s pôvodne oslabeným imunitným systémom. To isté sa deje s chrípkou a inými akútnymi vírusovými infekciami dýchacích ciest,“ vysvetľuje Ian Jones.

Ako sa ukázalo, približne polovica pacientov vo Wu-hanskej nemocnici, u ktorých bola diagnostikovaný koronavírus, má chronické ochorenia.

Nie práve deti sú najnáchylnejší voči infekciam?

„Je známe, že deti sú náchylné na infikovanie respiračnými vírusovými infekciami a sú aj ich šíritelia medzi rovesníkmi,“ hovorí Ian Jones.

Preto sa nám zdá, že práve deti sú najzraniteľnejší voči vírusom. Situácia s koronavírusom však tieto obavy nepotvrdzuje.

Možno majú deti skutočne silnejší imunitný systém alebo vírus je pri vstupe do tela dieťaťa menej agresívny, takže choroba je často asymptomatická a rodičia dieťa neberú ani k lekárovi. V súlade s tým je hlásených menej prípadov ochorenia u detí.

V blízkej budúcnosti budeme mať jasnejšiu predstavu o tom, prečo sa zdá, že deti v prípade koronavírusu sú v bezpečí.

Fernando Duarte

BBC World Service reportér

Brazílsky novinár a spisovateľ, ktorý žije v Londýne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *