Žihľava dvojdomá
a jej účinky

Čo je žihľava?

Žihľava (Urtica) je rod kvitnúcich rastlín z čeľade pŕhľavovité. Stonky a listy sú pokryté chĺpkami, ktoré sa z latinského slova uro znamená „pálenie“. Rod obsahuje viac ako 50 druhov. Rastie hlavne v miernom pásme Severnej pologule. Žihľava dvojdomá (Urtica dioica) patrí k najbežnejším druhom.

Žihľava dvojdomá (Urtica dioica) je viacročná bylina, z čeľade žihľavy (Urtica). Výška rastliny sa pohybuje medzi 30 – 150 cm. Čas kvitnutia žihľavy dvojdomej je od júna do augusta. Žihľava rastie pozdĺž lesných hrán, záhrad, kríkov, brehov riek, roklín, voľných pozemkov, blízko obydlia a ciest.

Žihľava rastie prakticky všade, pozdĺž lesných hrán, záhrad, kríkov, brehov riek, roklín, voľných pozemkov, blízko obydlí a ciest. Pozitívne účinky majú listy, korene a podzemky. Listy sa zbierajú od júna do augusta, korene až koncom jesene.

Prečo žihľava pŕhli? Na listoch a stonke žihľavy sú malé chĺpky, na konci sa nachádza vrecko tekutiny, ktoré obsahuje dráždivé látky.

Prečo žihľava pŕhli?

Prečo pŕhlenie žihľavy tak silno bolí? Pravdepodobne ste si všimli, že na listoch a stonke žihľavy sú malé chĺpky, na konci sa nachádza vrecko tekutiny, ktoré obsahuje dráždivé látky (kyselinu mravčiu, histamín a vitamín B4). Steny chĺpkov sú krehké a aj pod jemným dotykom prasknú. Ostrý odlomený hrot prerezáva pokožku a naleje pod ňu dráždivú šťavu.

Ako zmierniť podráždenie po popŕhlení žihľavou? Niekoľko domácich receptov.

Popŕhlenie žihľavou je veľmi nepríjemné, takže uvádzame niekoľko odporúčaní, ako sa zbaviť svrbenia v postihnutej oblasti.

  • Ak od popŕhlenia uplynulo 10 minút, môžete postihnutú oblasť ošetriť mydlovým roztokom.
  • Na popŕhlenú pokožku položte šťaveľové listy.
  • Navlhčite vatový tampón v šťave z aloe a upevníte ho na postihnuté miesto.
  • Prášok na pečenie zrieďte s vodou do kašovitej konzistencie a priložte na popŕhlene miesto.
  • Popŕhlene miesto dajte na chvíľu pod prúd studenej vody.
  • Postihnuté miesto ošetrite peroxidom vodíka.

Aké je zloženie žihľavy dvojdomej?

Kyselina mravčia - Roztok kyseliny mravčej sa v medicíne často používa na rôzne ochorenia. Kyselina mravčia sa používa pri rôznych zraneniach kĺbov - reumatoidnej artritíde, reumatizme, osteoartróze, artróze a používa sa tiež pri rôznych zraneniach, zlomeninách a výronoch. Kyselina mravčia má terapeutický účinok pri plesňových a vírusových ochoreniach

Kyselina gallová je organická kyselina vzorca C7H6O5, ktorá dostala svoje meno podľa atramentových orechov - galls (výrastky na dubových listoch), z ktorých bola prvýkrát izolovaná. Táto kyselina má antimikrobiálne účinky a pôsobí ako antioxidant.

Okrem toho žihľava obsahuje železo (Fe), vitamín C (150 - 200 mg), rôzne karotenoidy (až 50 mg), vitamín B, protoporfyrín, koproporfyrín, sitosterol, histamín, chlorofyl (2-5%) a fytoncídy.

Kyselina pantoténová (vitamín B5) - názov bol odvodený z gréckeho slova „pantotén“, čo znamená „všade“. Patrí k vo vode rozpustným vitamínom, citlivý na teplo, počas varenia sa môže stratiť až 50% vitamínu. Kyselina pantoténová sa využíva hlavne na aktiváciu metabolizmu, stimuluje nadobličky, zvyšuje hladinu kortizolu a ďalších hormónov nadobličiek, ktoré sú dôležité pre pokožku a nervy, zúčastňuje sa procesu tvorby buniek a vývoja centrálneho nervového systému, využíva sa pri syntéze cholesterolu, steroidov a mastných kyselín, udržiava zdravie tráviaceho traktu, zvyšuje odolnosť tela voči stresu, eliminuje toxický účinok mnohých antibiotík a tiež je účinná na ochranu proti predčasnému starnutiu a tvorbe vrások.

Vitamín K (do 400 biologických jednotiek v 1g) – jeho hlavnou funkciou je regulovanie zrážania krvi. Vitamín K pomáha regulovať zrážanie krvi transportom vápnika po tele.

Aké sú liečivé účinky žihľavy?

Žihľava má močopudný, mierne preháňací, vykašliavací, protikŕčový, protizápalový, antiseptický, analgetický účinok, taktiež sa používa v prípravkoch na zastavenie krvácania  a  na hojenie rán. Žihľava priaznivo pôsobí na tráviace žľazy a napomáha produkcii mlieka u dojčiacich žien. Žihľava zvyšuje percento hemoglobínu a počet červených krviniek v krvi.

V ľudovom liečiteľstve existuje presvedčenie, že odvar z listov môže znížiť hladinu cukru v krvi.

Žihľavová infúzia sa používa aj ako interná látka na čistenie krvi, ktorá zlepšuje zloženie krvi pri liečbe rôznych kožných ochorení (herpes, akné, ekzém).

Žihľava sa tiež používa v medicíne na krvácanie z maternice a čriev vo forme tekutého extraktu. Klinické vyšetrenie ukázalo, že nemá žiadne škodlivé účinky. Žihľavový extrakt reguluje menštruáciu a znižuje stratu krvi. Listy žihľavy sú súčasťou rôznych žalúdočných, preháňacích a multivitamínových zmesí.

Výrobky, ktoré obsahujú žihľavu

Odporúčaný produkt

Prostatark

8.99
21.50
60 kapsúl

Vlastnosti

  • Jedinečné zloženie
  • Proti zápalu prostaty
  • Zlepšenie po 1 mesiaci
  • Posilňuje libido
It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum is that it has a more-or-less normal distribution of letters, as opposed to using 'Content here, content here', making it look like readable English.
kúpiť

Žihľava a jej využitie v ľudovom liečiteľstve od staroveku až do dnes

Žihľava má široké využitie v ľudovej medicíne v rôznych krajinách. V ľudovom liečiteľstve sa žihľava používa už od staroveku a je považovaná za dobrý prostriedok na zastavenie krvácania a prípravok na hojenie rán.

V ľudovom liečiteľstve sa vodné infúzie a žihľavový odvar používajú na ochorenia pečene a žlčových ciest, obličkové kamene, dyzentériu, hromadenie vody v tele, chronickú pretrvávajúcu zápchu, nachladnutie, na choroby dýchacích ciest, hemoroidy, akútny artikulárny reumatizmus, svalový reumatizmus a dnu.

V zmesi s inými bylinami sa žihľava používa na pľúcnu tuberkulózu. Žihľavová infúzia sa už dlho používa v ľudovom liečiteľstve na krvácanie z hemoroidov, maternice, pľúc a čriev.

Účinok zvýšenia zrážanlivosti krvi žihľavy sa vysvetľuje prítomnosťou vitamínu K, ako aj vitamínu C a trieslovín.

Odvar z koreňov podzemkov a žihľavy dvojdomej sa v ľudovom liečiteľstve používa na opuchy nôh a infúzia z koreňov sa používa ako liek na srdce.

Na kašeľ sa používajú aj sladké podzemky žihľavy. Infúzia koreňov žihľavy sa používa na liečbu tuberkulózy pľúc. Infúzia dvojdomých kvetov žihľavy vo forme čaju sa pije pri dusení a pri kašli na vykašliavanie a riedenie hlienu.

Žihľava sa používa nielen zvnútra na zastavenie krvácania, ale aj zvonka - na hojenie rán. Infikované rany prestanú hnisať a rýchlejšie sa hoja, ak sú posypané žihľavovým práškom alebo sa na ne aplikujú čerstvé listy.

Odvar celej rastliny sa používa navonok na umývanie a kompresiu nádorov. Sušené a rozdrvené listy sa používajú na krvácanie z nosa a bradavice sa ničia čerstvými listami.

Listy žihľavy sú vďaka obsahu fytoncídov schopné konzervovať potravinové výrobky podliehajúce skaze (napríklad vypitvaná ryba, vypchatá a pokrytá žihľavou, vydrží veľmi dlho).

Mladé výhonky žihľavy (stonky a listy) sa používajú na prípravu zelenej polievky. Na Kaukaze sa pripravujú vynikajúce národné jedlá z varených nasekaných listov žihľavy zmiešaných s drvenými vlašskými orechmi a korením.

Žihľava je tiež veľmi cenným krmivom pre domáce zvieratá. Stimuluje ich rast a vývoj. Kravy, ktoré dostávajú žihľavu, produkujú viac mlieka a má lepšiu kvalitu. U kurčiat sa zvyšuje produkcia vajec.

Žihľava pre vlasy a pokožku hlavy

Vo Francúzsku sa žihľavová infúzia vtiera do pokožky hlavy, proti vypadávaniu vlasov a na ich posilnenie.

Jeden z osvedčených ľudových receptov proti vypadávaniu vlasov zo žihľavy:

1 polievkovú lyžicu sušených listov žihľavy, nechajte 1 hodinu v 1 šálke vriacej vody, potom ich treba precediť. Po umytí si odvarom zvlhčite hlavu a jemne ho vmasírujte do pokožky, hlavu si neutierajte. Procedúru opakujte raz týždenne, kúra by mala trvať niekoľko mesiacov. Používa sa pri vypadávaní vlasov, na posilnenie a rast vlasov.

Bylinkári používajú žihľavu v ľudovom liečiteľstve na liečenie rôznych problémov s pokožkou hlavy a vlasov. Rovnako ako sama o sebe, tak v kombinácii s inými rastlinami, podporuje rast vlasov, bojovať proti masteniu, suchosti a lupinám.

Žihľava už tisícročia pomáha ženám v boji o lesklé, krásne a husté vlasy. Jedná sa o bezpečný, cenovo dostupný a prirodzený spôsob, ako zastaviť vypadávanie vlasov a vypestovať si silné a husté vlasy. Teraz to nie je tak populárne, ale ak sa spýtate babičiek, môžu vám povedať, ako si zvykli robiť žihľavku na spevnenie vlasov alebo skôr odvar. (Návod na prípravu produktu nájdete nižšie).

Žihľava a jej účinky pre vlasy

Žihľava obsahuje antioxidanty (karotenoidy, flavonoidy a vitamín C), ktoré pôsobia ako neviditeľná bariéra, ktorá chráni vlasy pred voľnými radikálmi

Voľné radikály sú škodlivé molekuly, ktoré sa tvoria v našom tele a ich počet sa môže exponenciálne zvýšiť v dôsledku nezdravej výživy, toxínov v životnom prostredí a zmien súvisiacich s vekom).

Existuje veľa dôvodov, prečo by ste mali okamžite začať používať žihľavu na vypadávanie  a posilnenie vlasov:

  • antioxidanty, ktoré pomáhajú zbaviť sa škodlivých toxínov, udržujú hydratáciu pokožky a sú zodpovedné za obnovu buniek;
  • neutralizuje poškodenie kožných buniek voľnými radikálmi;
  • zmierňuje zápaly, podráždenie a svrbenie pokožky hlavy;
  • pomáha zbaviť sa s mastných vlasov, lupín a seborey;
  • blokuje tvorbu DHT - hormónu, ktorý spôsobuje plešatosť u mužov a žien;
  • posilňuje vlasy vďaka obsahu kyseliny pantoténovej a silíc;
  • udržiava zdravie pokožky hlavy vďaka jej protizápalovým a antibakteriálnym vlastnostiam.

Ďalšou skvelou vlastnosťou žihľavy je, že má schopnosť rozširovať a posilňovať krvné cievy, zvyšovať krvný obeh, takže vlasové folikuly dostávajú viac živín a kyslíka. V dôsledku toho sa pramene stanú silnejšími a zdravšími.

Žihľava je bohatá na výživné látky s mastnými kyselinami a minerálmi, ako je železo, horčík a zinok, hlboko vyživuje korene, čo prispieva k rastu nových vlasov.

Ako používať žihľavu na vlasy?

Existuje niekoľko spôsobov, ako začleniť žihľavu a iné hodnotné byliny do svojho každodenného života, aby ste zlepšili celkový stav vlasov a aby pokožka hlavy bola zdravá.

Najpopulárnejším, najjednoduchším a najpohodlnejším spôsobom je opláchnuť si vlasy žihľavovým vývarom.Použitie takého prírodného oplachovania pomôže udržať celkové zdravie vašich vlasov a stimuluje rast nových.

Všetky bylinky používané v odvarových receptoch sa zvyčajne používajú suché, ale aj čerstvé bylinky budú dobre fungovať.

Žihľava

Ako uvariť žihľavový odvar na vlasy?

Uvádzame niekoľko spôsobov ako sa dá uvariť odvar doma.

Na všeobecné spevnenie vlasov

recept

1 čajová lyžička sušených listov žihľavy (alebo 1 polievková lyžica listov čerstvej žihľavy);
1 čajová lyžička sušených listov šalvie (pre tmavé vlasy, voliteľné);
1 polievková lyžica suchých kvetov harmančeka (pre svetlé vlasy, voliteľné);
4 dcl vody
Uvarte vodu. Potom žihľavu (a vybranú ďalšiu bylinku) vložte do hrnčeka alebo pohára a naplňte ho horúcou vodou. Zakryte a nechajte vylúhovať, kým odvar nevychladne. Potom odvar preceďte cez tenkú vrstvu tkaniny a použite počas sprchy alebo po nej. Ak chcete používať iba žihľavu, je to v poriadku. Môže však tiež kombinovať s inými bylinkami, aby sa vaše vlasy cítili dobre a krásne voňali.

Proti vypadávaniu, na posilnenie a podporu rastu vlasov

recept

1 čajová lyžička sušených listov žihľavy (alebo 1 polievková lyžica čerstvej zelene);
1 čajová lyžička sušeného koreňa lopúcha;
1 čajová lyžička sušeného rozmarínu;
1 čajová lyžička suchých šalviových listov;
4 dcl vody
Odvar pripravte podľa vyššie uvedeného postupu: zalejte zmes suchých listov vriacou vodou a nechajte ho vylúhovať až do ochladenia. Použiť ako oplachovací prostriedok po šampónovaní. Bylinky použité v uvedenom recepte stimulujú prietok krvi, dodávajú vlasovým folikulom potrebné živiny a mastné kyseliny, ktoré sú potrebné na podporu rastu nových vlasov. Niektoré bylinky môžete nahradiť v závislosti od ich liečivých vlastností a zloženia.

Odporúčame použiť niektoré iné bylinky v kombinácii so žihľavou

Pre normálne vlasy: bazalka, levanduľa, petržlen, šalvia, nechtík a žerucha.

Pre mastné vlasy: bobkový list, koreň lopúcha, medovka, levanduľa, citrónová kôra, citrónová tráva, tymian a rebríček.

Pre suché vlasy: koreň lopúcha, kostival, kvety bazy a šalvia.

Zhrnutie

Ako vidíte, prospešné vlastnosti žihľavy sú jednoducho neuveriteľné. Hlavnými výhodami sú samozrejme vlastnosti žihľavy, že pôsobí proti vypadávaniu vlasov a podporuje ich rast. Ale aj jej pozitívny vplyv na organizmus človeka, ako je jej močopudný, protikŕčový a protizápalový účinky. A najlepšie na tom je, že nemusíte chodiť ďaleko: rastie na záhrade pri dome, v sade, alebo v lese.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *