Prečo umývanie rúk môže spomaliť šírenie epidémií

Správne umývanie rúk spomaľuje šírenie epidémií

Aby sa predišlo vírusovým infekciám, lekári odporúčajú postupy pri správnej hygieny rúk. Na základe nedávneho prepuknutia koronavírusu, zdôrazňujú usmernenia v oblasti verejného zdravia. Je umývanie rúk skutočne užitočné v súvislosti s epidémiou? Nový výskum naznačuje, že to tak je.

Nová štúdia vysvetľuje, prečo je umývanie rúk také dôležité, pokiaľ ide o kontrolu vypuknutia vírusu.

Pokiaľ ide o prevenciu vírusových infekcií, najmä tých, ktoré sa šíria kvapôčkami z kašľa a kýchania, umývanie rúk je vždy prvoradým opatrením.

Teraz, uprostred nedávneho ohniska koronavírusu, zostáva správne umývanie rúk najdôležitejšou radou pracovníkov verejného zdravotníctva, pokiaľ ide o kontrolu miery šírenia infekcie.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojich smerniciach o tom, ako zabrániť šíreniu infekcii nového koronavírusu, uvádza, že ľudia by si mali ruky často umývať mydlom a vodou.

Ľudia však naďalej vyjadrujú pochybnosti o tom, že niečo také jednoduché, ako je základná osobná hygiena, môže mať v kontexte epidémie nejaký účinok.

Štúdia použila epidemiologické modelovanie a simulácie založené na reálnych údajoch, aby určila, či a ako by lepšia osobná hygiena mohla ovplyvniť rýchlosť prenosu choroby.

30% ľudí si neumýva ruky

Vedci vychádzali z existujúcich údajov, ktoré naznačujú, že veľký počet ľudí si po použití toalety neumýva ruky.

Podľa spoluautora štúdie profesora Christosa Nicolaidesa:„70% ľudí, ktorí idú na záchod, si potom umyjú ruky.“

„Zvyšných 30% si neumýva. A z tých, ktorí si ruky umývajú, to robí správne len 50%. “

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb hovoria, že osvedčené postupy pri umývaní rúk zahŕňajú nielen opláchnutie rúk vodou, ale aj nanášanie mydla a potieranie dlaní, chrbta rúk, medzi prstami a pod nechtami.

Pred opláchnutím mydla a vysušením rúk čistou utierkou by mal človek čistiť ruky najmenej 20 sekúnd.

Nicolaides však poznamenáva, že z ľudí, ktorí si po použití toalety umyjú ruky, mnohí nikdy neaplikujú mydlo a trávia procedúrou menej ako 15 sekúnd.

„Domnievame sa, že nanajvýš 1 z 5 ľudí na letisku si vyčistilo ruky v ktoromkoľvek danom okamihu (20% ľudí na letisku),“ píšu vedci vo svojom študijnom dokumente.

Lepšia hygiena môže znížiť šírenie chorôb

Vedci využili existujúce údaje o globálnych letoch. Konkrétne sa zaoberali trvaním letu, vzdialenosťou letu, spojmi a odhadmi množstva času, ktorý cestujúci strávia na letiskách.

Na základe týchto opatrení a údajov zo štúdií o tom, ako ľudia majú interakcie s ostatnými a s ich okolím, ako aj z toho, čo by to mohlo znamenať pre potenciálny kontakt s patogénmi – výskumníci zostavili simulácie nákazových schém.

Vymenovali 120 letísk, ktoré podľa nich zohrávajú kľúčovú úlohu pri šírení nákazlivých vírusov. Vysvetľujú však tiež, že to nie sú nevyhnutne letiská s najvyššou premávkou.

Napríklad letiská v Tokiu(Japonsko) a Honolulu (Havaji) budú pravdepodobne kľúčovými hráčmi v šírení chorôb, pretože ponúkajú priame spojenie s mnohými najväčšími letiskami na svete. Samé však nemajú celkovo najvyššiu návštevnosť. Tieto letiská sú tiež tranzitnými bodmi medzi značným počtom krajín východnej a západnej pologule.

Tieto faktory spolu určujú, že tieto letiská kľúčovými hráčmi v šírení nákazlivých chorôb.

Vedci však tvrdia, že ak by si viac ľudí pravidelne a správne umývalo ruky, významne by to spomalilo rýchlosť šírenia chorôb.

Konkrétne, ak by si 60% cestujúcich z radov leteckých spoločností udržiavalo čisté ruky a nie 20% ako tomu teraz je, podľa vedcov by to mohlo spomaliť šírenie infekcií o takmer 70%.

Dokonca aj zvýšenie počtu ľudí s čistými rukami o 10% by mohlo spomaliť rýchlosť šírenia choroby až o 24%.

„Zvýšená hygiena rúk je výzvou, ale nové prístupy k vzdelávaniu, informovanosti a sociálnym médiám a ukázali ako účinné v zapojení do šírenia informácií o umývaní rúk,“ hovorí profesor Nicolaides.

Postup ako si správne umývať ruky

Odporúčame vám naše výživové doplnky na posilnenie imunity a pomoc pri kašli

Odporúčaný produkt

Inmunokrebs

8.99
49.90
30 kapsúl

Kúra na mesiac

  • POSILNÍ IMUNITU
  • Regeneračný účinok
  • NAVRÁTI SILU PO CHOROBE
  • POMÔŽE PRI EKZÉMOCH
It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum is that it has a more-or-less normal distribution of letters, as opposed to using 'Content here, content here', making it look like readable English.
Zistiť viac

Brontox

8.99
18.30
60 kapsúl

Kúra na mesiac

  • stlmí kašeľ
  • pomôže pri alergii
  • zmierni dusenie
  • posilni imunitný systém
It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum is that it has a more-or-less normal distribution of letters, as opposed to using 'Content here, content here', making it look like readable English.
Zistiť viac

Vykonávanie cielených hygienických kampaní

Hoci vedci vysvetľujú, že vzdelávacie kampane o osobnej hygiene by mohli pomôcť zlepšiť celkovú situáciu, pripúšťajú, že na takomto veľkom počte letísk to môže byť ťažké.

Tvrdia však, že je možné dosiahnuť podobne pozitívne výsledky identifikáciou 10 najdôležitejších letísk v blízkosti zdroja ohniska a realizáciou vzdelávacej kampane na umývanie rúk na každom z nich.

Vedci naznačujú, že tento prístup môže pomôcť spomaliť šírenie infekcie približne o 37%.

Nicolaides a kolegovia tiež poznamenávajú, že môže byť užitočné pridať viac umývadiel na letiská, a to aj mimo toalety, aby si ľudia častejšie umývali ruky

Vedci tvrdia, že ďalším užitočným krokom môže byť častejšie čistenie a dezinfekcia povrchov na letiskách, najmä tých, s ktorými prichádza do styku veľké množstvo ľudí.

„Súčasný výskum môže potenciálne ovplyvniť spôsob, akým politici navrhujú a realizujú strategické zásahy založené na podpore umývania rúk na letiskách, čo by mohlo pomôcť udržať každú infekciu v obmedzenej zemepisnej oblasti počas prvých dní prepuknutia a zabrániť jej rozšíreniu ako pandémie.“ 

„Naša štúdia,“ dodáva profesor, „usudzuje, že zapojenie obyvateľstva do správnej hygieny rúk by mohlo byť jednoduchým a efektívnym riešením na zabránenie prenosu infekcií a zníženie rizika masívnych globálnych pandémií.“

A vy sa obávate teraz cestovať? My vám radíme sa radšej zdržať návštev letisiek a cestovania lietadlo, kde sa vírus môže šíriť cez  klimatizáciu po celom lietadle. A samozrejme, umývajte si dobre ruky.

Veľmi dôležité: Vysvetlite deťom ako sa šíria baktérie a vírusy, naučte ich ako si správne umývať ruky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *