REVITAZELLEN obsahuje Horčík

Horčík je dôležitý pre účinné fungovanie ľudského nervového a svalového systému a ich vzájomné pôsobenie, podieľa sa na prenose nervových impulzov a na sťahovaní svalov, je nevyhnutný na udržanie rovnováhy elektrolytov v tele, je dôležitý na premenu cukru v krvi na energiu a na udržanie metabolických procesov pri výrobe energie.

Nedostatok horčíka v tele je spojený s narušením srdcového rytmu, čo môže viesť k úmrtiu na infarkt myokardu.

Horčík reguluje normálne fungovanie myokardiocytov. Horčík má veľký význam pri regulácii kontraktilnej funkcie myokardu. Mimoriadny význam má horčík pri fungovaní kondukčného systému srdca a nervovej sústavy. Dostatočný prísun horčíka do tela prispieva k ľahkej znášanlivosti stresových situácií, ako aj k potlačeniu depresie. Horčík je tiež veľmi dôležitý pre metabolizmus sodíka, vápnika, fosforu, vitamínu C a draslíka. Horčík dobre reaguje s A-vitamínom. Horčík monitoruje normálne fungovanie nielen jednotlivých buniek, ale aj celého srdca – komôr, predsiení.

Horčík je v ľudskom tele nevyhnutný pre tvorbu libida a menštruačného cyklu u žien, je zodpovedný za normálny priebeh tehotenstva a pôrodu. Pri nedostatku horčíka sa objavia opuchy, pokožka starne rýchlejšie, žena trpí hormonálnymi poruchami (predmenštruačné a menopauzálne syndrómy);

horčík je potrebný na normálne fungovanie čriev, prevenciu zápchy a chronickej intoxikácie;
horčík zabraňuje ukladaniu vápnika;
horčík je potrebný na prevenciu aterosklerózy a hypertenzie;
horčík znižuje riziko cukrovky (pri konzumácii horčíka sa zvyšuje citlivosť tkanív na inzulín);
horčík je potrebný na normalizáciu kardiovaskulárneho a endokrinného systému tela;
horčík zabraňuje tvorbe obličkových kameňov, žlčníkových kameňov a vzniku dny;
horčík je potrebný na normalizáciu funkcie mozgu;
horčík pomáha zlepšiť odolnosť organizmu proti stresu;
horčík je potrebný na posilnenie kostí, ako prevencia osteoporózy;
horčík pomáha udržiavať zdravé zuby;
horčík je potrebný na výrobu energie (ATP) a absorpciu fosforu, draslíka, vitamínov B, C, E v čreve;
horčík pomáha pri odstraňovaní toxínov a ťažkých kovov z tela;
horčík uľahčuje trávenie;
horčík je v ľudskom tele potrebný pre zdravú imunitu;
horčík môže znížiť riziko vzniku rakoviny pankreasu, podľa publikácie v British Journal of Cancer;

U približne 90% pacientov, ktorí prekonali infarkt myokardu, sa zistil nedostatok horčíka, ktorý sa zosilňuje v najakútnejšom období ochorenia.

DENNÁ POŽIADAVKA NA HORČÍK:
– pre mužov v závislosti od veku 400-420 mg / deň
– pre ženy v závislosti od veku 310-360 mg / deň

Akceptovaný príjem horčíka pre dospelých je 4 mg / kg.

potreba horčíka sa zvyšuje s fyzickou námahou, stresom, teplom, počas tehotenstva a laktácie, počas návštevy sauny, s užívaním alkoholu, nevyváženou reštriktívnou stravou a syndrómom chronickej únavy

Pri nedostatku horčíka, telo „odoberie“ stopový prvok z kostí, preto pri jeho dlhodobom nedostatku dochádza k výraznému ukladaniu vápenatých solí na stenách arteriálnych ciev, v obličkách a srdcovom svale.


PRÍZNAKY NEDOSTATKU HORČÍKA V TELE:
– zvýšená podráždenosť,
– menšie poruchy spánku,
– gastrointestinálne kŕče,
– búšenie srdca,
– zvýšená únava,
– bolesti svalov a kŕče,
– pocit brnenia vo svaloch.ZAUJÍMAVÉ FAKTY O HORČÍKU

Názov magnézia sa nachádza v Leidenskom papyruse, ktorý pochádza z tretieho storočia. Názov s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z názvu mesta v hornatej krajine Thesálie, od mesta Magnesia. V staroveku sa magnézsky kameň nazýval magnetickým oxidom železa, magnézium sa označovalo ako magnet. Tieto mená sa nakoniec presunuli do latinčiny a ďalších jazykov.

Slovo magnéz (lat. Magnes) v alchymickej literatúre neznamenalo jednu, ale veľa látok, napríklad, Heraklov kameň, ortuť, etiópsky kameň.

Kôra zeme je dosť bohatá na horčík, jej obsah horčíka je viac ako 2,1% hmotnosti. Iba 6 prvkov periodického systému chemických prvkov Dmitrija Ivanoviča Mendeleeva sa nachádza na našej planéte častejšie ako horčík. Horčík je prítomný v zložení asi dvesto minerálov. Väčšinou ho získavajú iba z troch – karnalitu, magnezitu a dolomitu.

Jeden kubický meter morskej vody obsahuje približne 4 kg horčíka. Všeobecne je viac ako 6-1016 ton tohto chemického prvku rozpusteného v zložení vôd svetových oceánov.

Na zapálenie horčíka stačí iba zapáliť zápalku, v atmosfére chlóru sa horčík začína zahrievať aj pri udržiavaní teploty v miestnosti.

Pri horení horčíka sa uvoľňuje veľké množstvo tepla a ultrafialového žiarenia: štyri gramy horčíka stačia na privedenie pohára ľadovej vody do varu.