Aloe vera

aloe vera ziapharma

Ako vyzerá rastlina Aloe Vera a odkiaľ pochádza?

Aloe Vera je liečivá rastlina, ktorá vie prežiť aj v nepriaznivých podmienkach. Patrí k sukulentom, ktorých spoločným znakom je dobré znášanie extrémneho sucha, tepla a svetla. Kaktusy patria k najznámejším sukulentom.

Tento druh je odlišný svojimi slabými koreňmi.  Nadzemná časť sa skladá z dlhých, mäsitých, modro-zelených listov s pichľavými hrotmi na oboch stranách každého listu. Šťava z rastliny má gélovitú textúru a slabú zelenožltú farbu. Aloe Vera môže dosiahnuť výšku 70 až 80 cm.

Aktuálne divo rastie v rôznych regiónoch - na Kanárskych ostrovoch v severnej Afrike. Rastlina sa tiež nachádza na Arabskom polostrove. Dokonca aj slovo „aloe“ je arabského pôvodu. To znamená „horké“, pretože listy rastliny obsahujú horké látky.

Dá sa Aloe Vera pestovať doma?

Dnes sa Aloe Vera považuje za izbovú rastlinu, hoci sa pestuje aj ako pouličná rastlina. V domácich podmienkach sa dá jednoducho pestovať, najlepšie sa jej darí v zvyšku po uvarenej naturálnej káve.

Aloe Vera je nenáročná izbová rastlina. Nevyžaduje osobitnú starostlivosť a stane ozdobou každej miestnosti, terasy, či balkóna. Okrem toho sa aloe aktívne používa v tradičnej medicíne a v kozmetológii.

aloe vera

Kvety Aloe Vera sú najčastejšie zozbierané do kvetenstva, ich farba môže byť žltkastá alebo červená. Druhý tón v prírode je menej bežný. Kvitnutie v izbových podmienkach je zriedkavejšie než pri pestovaní vonku. Doma kvitne Aloe Vera približne raz za 10 rokov, ale v prírodných podmienkach sa to stáva každé 2 roky.

Ako zasadiť Aloe Vera?

Rozmnožovať rastlinu je potrebné začať už na začiatku jari. V tomto období sa rastlina začína zobúdzať zo zimného spánku. Dôležité procesy sa začínajú aktivovať, ktoré majú priaznivý vplyv na vývoj koreňov. Práve teraz je pripravená prispôsobiť sa novým podmienkam.

Ako jednoducho rozmnožiť Aloe Vera?

Ak chcete zasadiť rastlinu, vyberte správny črepník. Rastlina nie je nenáročná na črepník, ale na pestovanie sukulentu je vhodnejšie zvoliť keramický kvetináč. Tiež dbajte na to, aby črepník mal odvodnenie. Pôdu vyberte na pestovanie kaktusov.

Na rozmnoženie Aloe je potrebné odtrhnúť zdravý list od rastliny, vysušiť ho živočíšnym uhlím a nechať ho pár dní v tme.

Postup rozmnožovania Aloe Vera z listov

 

  • na spodku stonky opatrne odrežte zdravý mäsitý list ostrým nožom;
  • potom ho treba položiť na gázu alebo vatu a schovať na tmavé miesto;
  • po vysušení miesta rezu sa ošetrí drveným živočíšnym uhlím;
  • potom je potrebné pripraviť vlhký substrát špeciálny pre pestovanie sukulentov;
  • listy sú zasadené do substrátu do hĺbky asi 3 centimetre;
  • hlavným pravidlom pre starostlivosť o zakorenenie listov je hojnosť a denné zalievanie.

Po objavení koreňov na liste môže byť Aloe Vera vysadená do samostatného črepníka na trvalé bydlisko.

Starostlivosť o Aloe Vera

Napriek tomu, že sa rastlina považuje za nenáročnú na starostlivosť, niekoľko jednoduchých odporúčaní vám zjednoduší pestovanie sukulentov doma a umožní vám vypestovať zdravú rastlinu.

 

  • pre správny rast Aloe Vera je potrebné slnečné svetlo a preto sa kvetináč umiestňuje na slnečné miesto;
  • v lete je najlepšie zobrať črepník s Aloe Vera von, aby sa rastlina nasýtila čerstvým vzduchom;
  • ak sa aloe pestuje v izbových podmienkach, je potrebné poskytnúť mu teplotný režim s najpriaznivejšími podmienkami pre rast, ktorý sa dosiahne pri teplote od 22 do 25 stupňov;
  • minimálna teplota, pri ktorej rastlina prežije v zime, je +12 stupňov;
  • polievanie rastlín v lete by malo byť kombinované s postrekom listov tak, aby Aloe mala dostatok vlhkosti;
  • polievanie Aloe Vera v zime je potrebné dávkovať a množstvo vlhkosti by malo byť menšie v porovnaní s letným polievaním.
  • nesmieme zabúdať ani na hnojivá minerálneho a organického typu. Hnojiť by sa malo najviac raz mesačne, len v lete.

Aloe Vera pestované doma v zimnom období je potrebné chrániť pred chladom. Na okennej parapete, na ktorej stojí rastlina, neotvárajte okno.

Aloe v ľudovom liečiteľstve

  • Aloe Vera sa už viac ako 5000 tisíc rokov používa v ľudovom liečiteľstve. Táto rastlina má skutočne jedinečné vlastnosti. Podľa povesti sa najslávnejšie kráľovské krásky staroveku kúpali šťave z aloe. Preto bola ich pokožka hodvábna a hladká, zostávala hydratovaná a jemná dlhý čas po kúpeli v aloe. Egyptskí kňazi a starí lekári úspešne využívali rôzne časti rastliny.

Liečivé účinky Aloe Vera

Moderná veda potvrdzuje liečivé vlastnosti Aloe Vera. Vysvetľuje ich jedinečný komplex vitamínov, mikroelementov, aminokyselín a ďalších zlúčenín, ktoré priaznivo ovplyvňujú rôzne systémy ľudského tela. Podľa množstva aktívnych biologických látok v aloe (približne 250) je Aloe Vera medzi zástupcami flóry jedinečná.

Liečivé účinky Aloe Vera:

 

  • majú protiplesňové a antivírusové účinky;
  • odstraňuje z tela toxíny;
  • obnovuje črevnú mikroflóru;
  • znižuje hladinu cukru v krvi a cholesterolu;
  • urýchľuje rast vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu;
  • zlepšuje krvný obeh;
  • napomáha pri alergiách;
  • zmierňuje bolesti svalov, kĺbov a zubov;
  • napomáha pri stomatitíde
  • pôsobí ako prevencia a liečba rakoviny
  • má antioxidačné, diuretické a preháňacie vlastnosti
  • používa sa na liečbu respiračných chorôb (tuberkulóza, bronchiálna astma, pneumónia);
  • napomáha pri kandidóze a iných ochoreniach;

Aloe Vera je užitočná na celkové posilnenie tela. Ale okrem urýchlenia regeneračného procesu sa Aloe Vera odporúča aj na použitie pri liečbe mnohých závažných chorôb, ako napríklad gastroenterologické, očné, dermatologické a pľúcne choroby.

Aloe Vera má antibakteriálne účinky

Liečivá látka v šťave z listov Aloe Vera je horká látka - aloín, ktorý pomáha zlepšovať metabolizmus.

Odborníci sa domnievajú, že Aloe Vera dokonale čistí telo, odstraňuje toxíny a nahromadený podkožný tuk. Pôsobí pomaly, ale je úplne neškodný. Vďaka tomu sa môžete zbaviť zbytočných kilogramov, aby sa nadváha nikdy nevrátila.

Liečivé vlastnosti Aloe Vera sa dajú rozdeliť do skupín v závislosti od ich účinkov na ľudské telo:

  • kardiovaskulárny systém
  • tráviaci systém
  • pokožka
  • imunitný systém
  • nervový systém
  • oči

Použitie Aloe Vera v gastroenterológii

Výrazne zlepšuje pohyblivosť čriev. Používa sa ako preháňadlo a pomáha vylučovať žlč, na zlepšenie trávenia. Okrem toho pomáha pri:

  • zápale žalúdka
  • enterokolitíde
  • ochorení žalúdka a čriev
  • ulceróznej kolitíde
  • žalúdočnom a dvanástnikovom vrede

Použitie Aloe Vera v oftalmológii

Liečivé vlastnosti aloe pre oči sa vysvetľujú prítomnosťou rozsiahleho komplexu vitamínov, predovšetkým vitamínu A. Aloe Vera zlepšuje krvný obeh do sietnice a okolitých tkanív. Pomoc pri progresívnej krátkozrakosti a katarakte.

Použitie Aloe Vera na liečenie kardiovaskulárnych chorôb

Priaznivý účinok na kardiovaskulárny systém poskytujú enzýmy, ktoré znižujú množstvo škodlivého cholesterolu a cukru v krvi, bránia tvorbe krvných zrazenín a riziku koronárnych chorôb.

Zaujímavosti o Aloe Vera

V akkadskom jazyku (najstarší zo všetkých známych semitských jazykov) bolo Aloe Vera označené ako si-bu-ru. Z toho neskôr vzniklo arabské slovo saber, čo znamená „trpezlivosť“. Rovnakým slovom sa označuje suchá kondenzovaná šťava, získanú z listov rôznych druhov aloe (je ich asi 15), ktoré sa odjakživa hojne používajú ako liek.

Aloe Vera ako liek bol známy starým Grékom už v 4. storočí pred naším letopočtom. Podľa povesti, kvôli zázračnej rastline, Aristoteles údajne odporučil Alexandrovi Macedónskemu dobyť ostrov Socotra, kde vyrastalo Aloe Vera. Po dobytí ostrova Alexander Veľký vyhnal odtiaľ miestnych obyvateľov a dovolil usadiť sa Grékom. Odvtedy Gréci používali Aloe Vera na liečebné účely.

 

V spisoch slávneho arabského cestovateľa a geografa Idrisiho (z polovice 12. storočia) sa naozaj  uvádza, že ostrov Socotra bol dobyvaný Alexandrom Veľkým kvôli tomu, že na ostrove sa vyrábala liečivá aloe šťava. Šťava sa používala na rôzne lekárske účely, ktoré boli popísané v prácach rímskeho lekára a prírodovedca Galena.

Prvá informácia o liečivých účinkoch suchej šťavy z Aloe Vera sa nachádza v diele Dioscoridesa (asi 78 rokov pred naším letopočtom). V jeho práci bol aj farebný obraz tejto rastliny v púčikoch. Ale Gréci očividne vedeli o liečivej hodnote Aloe z ostrova Socotra ešte skôr.

Slávny lekár Abu Ali Ibn Sina (Avicenna) vo svojom slávnom Kánone medicíny spomenul jednu úžasnú vlastnosť aloe: „...spolu s ružovým olejom nanášaným na hlavu, pomáha pri migrénach a priložené na hlavu spolu s vínom, zastavuje vypadávanie vlasov..."

Egyptská vládkyňa Kleopatra použila aloe na dosiahnutie jemnej pokožky. Kleopatra používala a ďakovala Aloe Vera za neodolateľné kúzlo a krásu. V súčasnosti sa rastlina tiež používa v kozmetike.

Aloe sa spomína aj v biblii, v evanjeliu Jána 19:39, ako súčasť infúzie používanej na pomazanie Kristovho tela po jeho smrti.

Marco Polo zistil, že Číňania používajú Aloe Vera na zlepšenie trávenia, liečenie kožných chorôb atď.

Malajzijci a Jamajčania používali buničinu z aloe na úľavu od bolesti hlavy. Filipínci používali listy aloe na zmiernenie opuchov pri beri-beri chorobe (nedostatok B1) a na vlasy aplikovali zmes buničiny aloe s vínom.

Objavitelia Nového sveta prepravili aloe zo Severnej Ameriky na Kanárske ostrovy, Jamajku, Arubu, Haiti, Venezuela, Peru, Bolíviu a ďalšie tropické a subtropické oblasti.

Aloe sa po celom svete aktívne používa ako potravinový výrobok. Bežné sú nápoje alebo jogurty s kúskami aloe.

Aloe môže žiť bez vody niekoľko rokov a stále vydávať nové výhonky.

Liečivé účinky sa objavujú po dosiahnutí 5 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *