ANTIOXAN obsahuje Vitamín C (kyselina L-askorbová)

Vitamín C je jedným z najznámejších a najsilnejších prírodných antioxidantov.

Maďarský vedec Albert Szentgyörgyi získal v roku 1935 Nobelovu cenu za jeho objav a objasnenie jeho účinkov v tele. Vitamín C účinne neutralizuje „voľné radikály“ a tiež posilňuje imunitný systém. Vitamín C je biela kryštalická látka s príchuťou citróna a bez vône.

Pomáha udržiavať normálny stav ciev, prispieva k normálnym metabolickým procesom produkujúcim energiu a normálnemu fungovaniu nervového systému. Prispieva k zníženiu únavy a vyčerpanosti a pomáha vstrebávať železo potrebné na tvorbu krvi (hematopoézu) z našej stravy.


ZÁUJÍMAVÉ FAKTY O VITAMÍNE C:

v roku 1933 švajčiarski vedci syntetizovali analóg prírodného vitamínu C. Analóg sa nazýva kyselina askorbová, pre svoju schopnosť bojovať proti skorbutu.

Skorbut sa prejavuje krvácaním ďasien, vypadávaním zubov, mäknutím kostí a spomalenou tvorbou červených krviniek, práve kvôli nedostatku vitamínu C.

vitamín C je mimoriadne nestabilná látka. Ľahko sa ničí pôsobením vody, svetla, teploty, kyslíka, ako aj počas mletia a dlhodobého skladovania výrobkov;

Pri dlhodobom namáčaní zeleniny a ovocia vitamín C prechádza do vody;

vitamín C sa v tele nehromadí a pri vyplavovaní urogenitálnym systémom ho dezinfikuje, čím bráni rozvoju zápalových procesov;

na čerstvom vzduchu dochádza k oxidácii vitamínu C a uvoľňovaniu škodlivých látok. Hnedá farba na nahryznutom jablku nie je ničím iným ako meď, ktorá vo veľkom množstve ovplyvňuje centrálny nervový systém.

pri sušení, mrazení, solení, kvasení, marinovaní a dlhodobom skladovaní ovocia a zeleniny sa stráca časť vitamínu C. Najodolnejší je Vitamín C, ktorý je v čerstvej kyslej kapuste.

tepelné spracovanie výrobkov s obsahom vitamínu C vedie k strate väčšiny z vitamínu. Pri varení, vyprážaní a marinovaní za horúca – až 90%