VITAL FORTE OBSAHUJE SELÉN

Selén je veľmi dôležitý minerálny antioxidant. Obsah tohto stopového prvku v ľudských tkanivách je malý, ale úloha pri udržiavaní života je veľká. Na to, aby človek existoval, konal, dosiahol požadované výsledky, je potrebné veľké množstvo energie. A asi 85% energie nášho tela sa vyrába iba v prítomnosti selénu.

Tkanivá a bunky nášho tela môžu byť vybudované iba zo stabilných molekúl. Ak sa začne proces ich oxidácie, začne sa podľa toho proces deštrukcie tkaniva. Aby sa tento proces obmedzil v určitých medziach, v tele existuje antioxidačný systém. Sú to vitamíny A, E, C a selén obsahujúci stopové prvky.

Naše srdce potrebuje energiu, aby mohla cirkulovať krv a dodávať s ňou živiny do buniek všetkých orgánov. Pľúca to potrebujú na výmenu plynov. Obličky s cieľom filtrovať krv a vylučovať nepotrebné metabolické produkty močom. Gastrointestinálny trakt za účelom rozkladu, trávenia a prispôsobenia potravy. Preto, ak je nedostatok selénu, u človeka sa môže narušiť činnosť ktoréhokoľvek orgánu a dokonca sa môže vyvinúť syndróm chronickej únavy.

Selén je vo všetkých procesoch tvorby energie, imunity, hormónov prítomný buď ako látka, alebo ako neoddeliteľná súčasť enzýmov zapojených do týchto procesov. Vedci odhadujú, že asi 200 enzýmov obsahuje selén! Bez neho sa tieto enzýmy jednoducho nedajú syntetizovať.


SELÉN MÁ NASLEDUJÚCE VLASTNOSTI:
– ochrana buniek pred oxidačným stresom
– posilnenie imunitného systému
– prispieva k normálnemu fungovaniu štítnej žľazy, čo je dôležitá podmienka pre správne dodávanie energie do tela


KONTRAINDIKÁCIE:
Pri použití vo vysokých dávkach sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky. Može sa vyvinúť krehkosť nechtov a vlasov, zvýšená strata vlasov a narušenie zažívacieho traktu. Niekedy je tiež možné, že vo vydýchnutom vzduchu pretrváva zápach cesnaku. Môže sa vyskytnúť zvýšená únava, podráždenosť, poruchy spánku a vznik alergických reakcií, ktoré sa prejavujú svrbením kože a vyrážkami.



ZAUJÍMAVÉ FAKTY O SELÉNE:

Selén je jedným z pomerne zriedkavých prvkov.

Selén objavil a opísal slávny chemik Jens Jakob Berzelius v roku 1817. Na počesť Mesiaca dostal svoje krásne meno.

V prírode sa nachádza málo selénu. Jediné miesto, kde je obsiahnuté v pomerne veľkom množstve, sú miesta, kde vybuchujú sopky. Tu je na selén bohatá pôda a akumuluje sa flóra a fauna.

Selén sa nachádza v tkanivách takmer všetkých orgánov, najväčšie množstvo je v pečeni, obličkách, semennej tekutine a mozgu.

Príroda selénu zverila organizáciu a kontrolu všetkých tvorivých procesov nášho tela.

Niektoré rastliny sú schopné koncentrovať selén a extrahovať ho z pôdy. Medzi nimi je známa jesenná kvetina astra.

Selén riadi celý životný cyklus bunky – od okamihu rozdelenia do momentu prirodzenej smrti.