ANTIOXAN OBSAHUJE KOENZÝM Q10 ( COENZYME Q10 )

Koenzým Q10 je takzvaná molekula akceptora elektrónov, ktorá zohráva ústrednú úlohu v procesoch tvorby energie v tele, nazývaných terminálna oxidácia. Vďaka svojim silným antioxidačným vlastnostiam hrá dôležitú úlohu pri neutralizácii “voľných radikálov” produkovaných výrobou energie.

U ľudí, na rozdiel od zvierat, sa koenzým vyskytuje iba s 10 izoprénovými jednotkami, a preto je dôležitý Q10. V mladosti naše telo produkuje až 300 mg koenzýmu Q10 za 24 hodín, ale vekom táto schopnosť klesá, obsah koenzýmu Q10 v bunkách sa začína znižovať a vedci sa domnievajú, že to vedie k začiatku fyzického starnutia.

Od koenzýmu Q10 závisí predovšetkým životnosť buniek kože, a teda zdravia a mladosti kože. V bunkách kože zvyšuje koenzým Q10 rýchlosť biochemických reakcií a regeneračných procesov: staré bunky sa nahrádzajú novými (mladými) bunkami naplnenými životnou energiou. Koenzým Q10 robí pokožku pružnejšou, pevnejšou a žiarivejšou.

Hladina koenzýmu Q10 v ľudskom tele ukazuje úroveň mladosti ľudského tela.

Koenzým Q10 vďaka svojim silným antioxidačným vlastnostiam hrá dôležitú úlohu pri neutralizácii „voľných radikálov“ produkovaných počas výroby energie. Neutralizáciou „voľných radikálov“ koenzým Q10 chráni bunkovú membránu a DNA pred poškodením „voľnými radikálmi”.

Koenzým Q10 sa podieľa na regulácii metabolizmu tukov, prispieva k chudnutiu, pozitívne ovplyvňuje činnosť imunitného systému, spomaľuje proces starnutia na bunkovej úrovni. Koenzým Q10 pomáha srdcu správne fungovať, najmä ak človek fyzicky tvrdo pracuje.

Koenzým Q10
– pomáha normalizovať krvný tlak;
– pomáha v boji proti ateroskleróze;
– pomáha znižovať celkovú únavu tela;
– pomáha pri spomaľovaní demencie, ktorá sprevádza Alzheimerovu chorobu;
– pomáha pri astme;
– pomáha pri liečbe periodontálneho ochorenia a pri udržiavaní normálneho stavu ďasien.


ZAUJÍMAVÉ FAKTY O KOENZÝME Q10:

Koenzým Q10 bol prvýkrát izolovaný v čistej forme v USA v roku 1957. V roku 1978 Dr. Mitchell objavil mechanizmus pôsobenia a za to získal Nobelovu cenu.

je takmer nemožné nahradiť nedostatok koenzýmu Q10 zvýšením jeho spotreby potravou, pretože obsah koenzýmu Q10 je vo väčšine výrobkov nízky. Aby ste do tela dostali požadované množstvo koenzýmu Q10, musíte jesť najmenej 800 g hovädzieho mäsa alebo 1 kg arašidov denne.

V mladosti naše telo produkuje až 300 mg koenzýmu Q10 za deň, ale produkcia Q10 sa začína znižovať po 25. roku života , do veku 35 rokov klesá hladina koenzýmu Q10 o štvrtinu a začnú sa prejavovať prvé známky starnutia.

Denná potreba koenzýmu Q10 je okolo 30 mg.