PROSTATARK OBSAHUJE EXTRAKT Z PLODOV A ZO SEMIEN SERENOY PLAZIVEJ (SERENOA REPENS)

Extrakt z plodov Serenoy plazivej sa využíva na dlhodobú liečbu prostaty. Bylinu zo severoamerického pobrežia používali už aj americkí Indiáni. Od začiatku 20. storočia sa extrakt objavil vo farmaceutických výrobkoch a jeho popularita je stále neporušená.

Extrakt zo Serenoy plazivej podporuje urologický systém u mužov, ktorí majú benígnu hyperpláziu prostaty. K tomu dochádza v dôsledku interakcie s receptormi v dolnom močovom trakte, čo má za následok dysfunkciu močových ciest a hyperaktívny močový mechúr. Extrakt sa odporúča užívať v strednom a staršom veku na liečbu slabých močových orgánov, pretože posilňuje močové orgány a môže byť prirodzeným liekom proti tvorbe obličkových kameňov.

Serenoa plazivá bežná rastlina v juhovýchodných štátoch USA (Texas, Florida, Arkansas). Táto malá palma zvyčajne rastie v borovicových lesoch alebo pozdĺž pobrežia. Serenoa plazivá sa niekedy vyskytuje na ostrovoch Karibiku a na polostrove Yucatán.

Serenoa plazivá, pomaly rastúca krovitá palma, výška ktorej zvyčajne dosahuje 2 – 4 metre, ale niektoré exempláre môžu byť vysoké až 6 metrov. Počas dozrievania plody Serenoy plazivej menia farbu – zo zelenej na začiatku, na modrasto-čierny odtieň v období úplnej zrelosti. Vo vnútri plodu je vajcovité, tvrdé semeno. Plody serenoy dozrievajú od augusta do októbra.
„Čierne bobule“ palmy Serenoy plazivej boli známe americkými Indiánmi, ktorí obývali južnú časť Severnej Ameriky. Plody Serenoy plazivej sa použivali ako jedlo. Vedeli taktiež o stimulačnej sile plodov – semená sa používali ako sexuálny stimulátor pre mužov.

V polovici 20. storočia oficialná medicína túto rastlinu uznala za liečivú a je uvedená v liekopise USA (23. vydanie z roku 1943). Po nejakom čase sa dozvedeli o Serenoe plazivej v Európe. Serenoa plazivá bola zaradená do British Pharmacopoeia (rok 1979).

Výťažok z plodov Serenoy plazivej má priaznivé účinky na zdravie prostaty.
Experimentálne sa preukázalo, že aktívne zložky rastliny pomáhajú znižovať príznaky hyperplázie prostaty. Extrakt z plodov Serenoy plazivej blokuje receptory dihydrotestosterónu (BPH), inhibuje sa premena testosterónu na dihydrotestosterón, ktorý je zodpovedný za zväčšenie prostaty.

Podľa klinických skúšok uskutočnených v USA, Nemecku a Anglicku, extrakt trpasličej palmy serenoy účinne eliminuje prejavy hyperplázie prostaty (BPH) v takmer 90% prípadov. Zaznamenali sa aj protizápalové účinky Serenoy plazivej, schopnosť účinných látok Serenoy plazivej znižovať opuchy tkaniva prostaty a priepustnosť krvných ciev. Pri používaní extraktu z plodov Serenoy plazivej nedochádza k žiadnym hormonálnym poruchám.

Výťažok z plodov Serenoy plazivej je účinný ako diuretikum, regeneračný, protizápalový a antiseptický prostriedok.

Výťažok z plodov Serenoy plazivej sa používa na prevenciu a liečbu chorôb genitourinárneho systému u mužov, liečbu impotencie, retencie moču, ako pomôcka pri liečbe patológie prostaty, na zvýšenie libida. Zistilo sa, že niektoré zložky Serenoy plazivej sú schopné účinne znížiť hyperpláziu prostaty.

Výťažok z ovocia Serenoy plazivej sa odporúča užívať na zvýšenie sexuálnej túžby.

Vývoj prostaty začína už pred narodením a rýchlo rastie počas puberty kvôli androgénovým hormónom. Jej hlavnou úlohou je, že sekrécia, ktorú produkuje, poskytuje spermiám vhodné prostredie v semene. Hlavným mužským pohlavným hormónom je testosterón, ktorý je premenený na Di-Hydro-Testosterón (DHT) enzýmom 5-alfa reduktázou, ktorý spúšťa rast prostaty. Účinné látky extraktu zo Serenoy plazivej pôsobia ako inhibítory (inhibítory) 5-alfa reduktázy, inhibujú konverziu testosterónu na DHT, čím inhibujú ďalší rast prostaty.

 

KONTRAINDIKÁCIE:

- neodporúča sa pre mužov so srdcovými a cievnymi ochoreniami, kvôli prítomnosti účinnej látky beta-sitosterolu. Ten je podobný cholesterolu.

- nevhodné pre mužov s peptickým vredom žalúdka a vredom dvanástnika.

 

ZÁUJÍMAVÉ FAKTY O SERENOE PLAZIVEJ

Trpasličia palma má dlhú históriu použitia. Prvé čierne plody rastliny začali jesť Indiáni z Južnej a Strednej Ameriky. V Európe boli liečivé vlastnosti bobúľ známe už v XVI. storočí po úplnej kolonizácii väčšiny kmeňov. Mužská časť populácie tej doby používala plody Serenoy plazivej ako tonizujúce a sexuálne stimulanty. Je to nemenej populárna liečivá rastlina aj dnes.

Pôvodná populácia v Amerike využívala plody Serenoy plazivej. Z plodov Serenoy plazivej pripravovali tonizujúci nápoj bohatý na výživné látky na liečbu porúch genitourinárneho systému a prostaty. Napoj bol taktiež podávaný pacientom s tuberkulózou a bronchitídou. Ženy verili, že plody rastliny stimulujú rast prsníkov a odstraňujú z tela čierne chĺpky.

V roku 1998 uverejnil Journal of American Medical Association štúdiu, ako výťažok z extraktu Serenoy plazivej účinne zlepšuje urologické problémy a prúdenie moču. V priebehu štúdie sa uskutočnilo 18 náhodných experimentov, do ktorých bolo zapojených takmer 3 000 mužov. 28 percent mužov cítilo menej problémov s močovými cestami pri užívaní extraktu zo Serenoy plazivej, u 24 percent sa zlepšila rýchlosť vylučovania moču a celkový prietok moču sa zlepšil u 43 percent účastníkov. Výsledky boli porovnateľné s užívaním lieku Proscar (liek na predpis).

V inej štúdii vykonanej Pritzker School of Medicine v Chicagu bolo 85 mužov náhodne vybraných a bol im podávaný extrakt zo Serenoy plazivej alebo placebo počas šiestich mesiacov. Výsledky ukázali, že použitie byliny viedlo k výraznému zlepšeniu fungovania močového systému.