BRONTOX OBSAHUJE EXTRAKT Z LISTOV ŠALVIE LEKÁRSKEJ (SALVIA OFFICINALIS).

Je známa hlavne ako bylina používaná pri príprave jedál, hoci je jednou z najstarších známych liečivých bylín. Na toto poukazuje aj jej názov Salvia, čo znamená “liečiť”. Časté príznaky nachladnutia sú bolesť a nepríjemné škrabanie v krku, nádcha aj prvým príznakom angíny. To je zvyčajne spôsobené vírusom, ale môže to byť spôsobené aj baktériami. Keďže esenciálny olej obsiahnutý v šalvii má antiseptické, antibakteriálne a protizápalové účinky, je vhodný na liečenie zachrípnutia a bolesti hrdla.

Vďaka svojmu protizápalovému a antiseptickému účinku priaznivo pôsobí na zápaly ústnej dutiny, znižuje krvácanie ďasien a vďaka svojmu obsahu trieslovín má sťahujúci a hemostatický účinok, odstraňuje nepríjemný zápach v ústach a plesne.

Šalvia lekárska má pozitívny vplyv na zápal ústnej dutiny, znižuje krvácanie ďasien vďaka svojim antiseptickým, antibakteriálnym a protizápalovým vlastnostiam.

Šalvia lekárska vďaka obsahu tanínu má kompresný a hemostatický účinok, odstraňuje nepríjemné pachy v ústach a plesne.

Šalvia lekárska používa sa ako antiseptický, adstringentný, dezinfekčný, antipyretický, hemostatický, diuretický, zvláčňujúci a protizápalový prostriedok.

Šalvia lekárska pomáha zlepšovať sekrečnú funkciu žalúdka, má antiseptické a protizápalové účinky na sliznicu žalúdka a čriev.

Šalvia lekárska sa používa na gastritídu, žalúdočné a črevné vredy, hnačky, koliku a črevné kŕče.

Šalvia lekárska má protizápalové, antiseptické účinky a preto sa používa pri komplexnej liečbe bronchitídy, prechladnutia, akútnych respiračných infekcií, angíny, pneumónie.

Šalvia lekárska výrazne pomáha pri popáleninách, omrzlinách, vredoch, hnisavých ranách.

Šalvia lekárska pomáha pri adnexitíde, endocervicitídach, dysfunkcii vaječníkov, neplodnosti žien. Má diuretický, protizápalový účinok. Obsahuje ženské hormóny, ktoré omladzujú ženský organizmus a zvyšujú libido.


KONTRAINDIKÁCIE:
– nemôžu ju užívať tehotné ženy.
– nemôžu ju užívať ľudia s epilepsiou.



ZAUJÍMAVÉ FAKTY O ŠALVII LEKÁRSKEJ

Od dávnych čias sa šalvia hodnotí ako liek na všetky choroby.

Latinský názov pre šalvia – Salvia sa prekladá ako „podpora zdravia“, „cítiť sa dobre“, „liečiť sa“, „byť zdravý“.

Salvia officinalis patrí do čeľade Lamiaceae.

V rôznych krajinách a rôznych obdobiach Salviu officinalis nazývali „zachráncom života“, „posvätnou trávou“ a „trávou nesmrteľnosti“.

V časoch moru bola táto rastlina liečivom číslo jedna, a to tak pri liečbe, ako aj pri obnove sily a zdravia.

Po stáročia šalvia pomáhala ženám otehotnieť.<

V starovekom Egypte kňazi po ničivých epidémiách alebo vojnách rozdávali túto bylinu zadarmo. Ženy boli nútené piť uvarenú šalviu, ako aj ochucovať jedlá touto bylinou, aby sa zvýšila populácia. Obzvlášť starostlivo boli pozorované mladé ženy, či plnia tieto podmienky.

Egyptskí liečitelia obdarili listy šalvie magickými vlastnosťami, ktoré pomáhajú predlžovať život. Šalvia bola súčasťou takmer akéhokoľvek odvaru.

Starí Gréci videli hodnotu šalvie pri posilňovaní mysle, duševnej sily a obnove pamäti. Vodný odvar z listov sa nazýva „grécky čaj“.

Verilo sa, že na predĺženie života stačilo zasadiť šalviu do záhrady.

Ako o liečivej rastline o šalvii napísal starý rímsky lekár Galen a autor „Prírodovednej histórie” Plinij starší.

V starovekom Ríme boli neplodné páry päť dní od seba oddelené a tento čas trávili neustálym užívaním štiav a odvarov zo šalvie, aby sa zvýšila ich šanca stať sa rodičmi. Po takomto „liečebnom kurze“ sa v ich rodinách objavilo silné dieťa.

Dokonca aj v šestnástom storočí si Číňania natoľko cenili šalviu, že za škatuľu suchej britskej šalvie dávali angličanom dve krabice čaju.