PROSTATARK OBSAHUJE EXTRAKT Z KOREŇA ŽIHĽAVY DVOJDOMEJ (URTICA DIOICA)

Žihlava bola známa už od staroveku ako všestranná bylina. Najbežnejšia je konzumácia čaju z jej listov, ktorý má dobre známy diuretický účinok (podporujúci vylučovanie moču). Je tiež vhodný na prevenciu proti vzniku obličkových a močových kameňov, pretože uľahčuje ich odstraňovanie z obličiek a močového mechúra.

Podľa skúseností ľudovej medicíny a literárnych údajov, extrakty z koreňa zabraňujú benígnemu rastu prostaty a znižujú frekvenciu močenia. Má tiež imunitu posilňujúce a protizápalové účinky a zvyšuje vitalitu organizmu.

Extrakty z koreňov Žihľavy dvojdomej urýchľujú zrážanie krvi, metabolizmus, zvyšujú hladinu hemoglobínu a znižujú hladinu cukru v krvi, majú výrazný vplyv na mužský reprodukčný systém


KONTRAINDIKÁCIE
– nepoužívať mužom s kŕčovými žilami, tromboflebitídou;
– nepoužívať pri závažnej vaskulárnej lézii;
– nepoužívať pri tendencii k opuchu;
– nepoužívať pri hypertenzii;
– nepoužívať pri zvýšenej zrážanlivosti krvi;
– nepoužívať pri ochoreniach pečene a obličiek;
– nepoužívať pri ateroskleróze;
– nepoužívať mužom s tendenciou ku kŕčom;
– nepoužívať mužom v pokročilom veku;
– nepoužívať mužom pri individuálnej neznášanlivosťi na komponenty rastliny.ZAUJÍMAVÉ FAKTY O ŽIHĽAVE DVOJDOMEJ

liečivé vlastnosti žihľavy dvojdomej sú známe už od staroveku. Gréci ju používali na zvýšenie potencie u mužov, Rimania na zmiernenie bolesti alebo na zohrievanie.

bylinkári si cenili túto páliacu burinu za minimálne kontraindikácie, hemostatické vlastnosti a liečivé účinky pri hojení rán.

v stredoveku na „vyhnanie “ choroby bolo vo zvyku biť sa navzájom žihľavou.