ANTIOXAN OBSAHUJE EXTRAKT ZO „ZLATÉHO KOREŇA” ROZCHODNICA RUŽOVÁ (RHODIOLA ROSEA)

„Zlatý koreň” rastie v regiónoch s chladným a miernym podnebím, vrátane Severnej Ameriky, Veľkej Británie a Írska, na vysokohorských lúkach (v Alpách, Pyrenejách, Karpatoch) a v Pamíroch. V Rusku: v Altaji, na Urale, v polárnych oblastiach Jakutska, v horských oblastiach východnej Sibíri, Západnej Sibíri a Ďalekého východu, na pobreží Bieleho a Barentsovho mora. „Zlatý koreň” rastie v údoliach horských riek a potokov, na skalných podložiach, v skalných štrbinách, medzi kameňmi v ihličnatých lesoch, na vlhkom piesku v horských a obyčajných tundrách. V horách stúpa až k vysokohorskej zóne.

Korene rastliny obsahujú tyrosol, glykozid rodiolozid, éterické oleje, triesloviny, antraglykozidy, kyselinu jablčnú, galovú, citrónovú, jantárovú a šťaveľové kyseliny, laktóny, steroly, flavonoly (hyperozid, quercetín, izokvercetín, kaempferol), uhľohydráty (hlavne glukózu a sacharózu), lipidy.

Tibetskí a altajskí liečitelia poznali liečivé vlastnosti rastliny a používali ju predovšetkým ako prostriedok proti únave a na dodávanie sily a energie.

Extrakt „zlatého koreňa“ má výraznú stimulačnú vlastnosť. Obzvlášť viditeľné zvýšenie výkonu pri ťažkej fyzickej práci. Normalizuje metabolické procesy, prispieva k hospodárnemu výdaju energetických zdrojov organizmu a ich rýchlemu obnoveniu, zlepšuje metabolizmus energie vo svaloch a mozgu, vďaka skoršiemu použitiu oxidačnych substrátov, nielen uhľohydrátov, ale aj tukov.

Počas experimentov extrakt „zlatého koreňa“ vykazoval protinádorové a antimetastatické účinky, zvyšoval pôsobenie iných cytostatík, znižoval hladinu hyper- a hypoglykémie a aktivoval funkcie štítnej žľazy.

Extrakt „zlatého koreňa“ zvyšuje odolnosť tela voči infekciám, röntgenovému a ionizujúcemu žiareniu, toxickým chemikáliám (benzín, acetón, etylalkohol, lieky atď.).

V experimente podávanie 1 ml/kg extraktu „zlatého koreňa“ potkanom, do 8 dní zvýšilo u potkanov produkciu β-endorfínu 4-krát. Zvyšovanie produkcie endorfínu je jedným z mechanizmov ochrany proti stresu.

„Zlatý koreň” je tzv. adaptogénna bylina, čo znamená:
Zaručené, že je netoxický pre naše telo,
Má trvalý normalizačný účinok na psychologické funkcie jednotlivca,
Normalizuje telesné funkcie bez ohľadu na existujúce patologické stavy, to znamená, že je schopný „rozpoznať“ nedostatočné procesy v tele a „nasmerovať“ ich na správnu cestu.

Na základe viac ako 30 rokov výskumu sa po nespočetných klinických štúdiách úplne potvrdili tieto pozitívne vlastnosti „zlatého koreňa“:
– má silný antistresový účinok;
– reguluje srdcový rytmus;
– chráni srdce pred škodlivými účinkami;
– posilňuje imunitný systém;
– zlepšuje schopnosť imunitného systému rozpoznávať „cudzie telesá“ (primárne ložiská rakoviny);
– zlepšuje fyzickú výkonnosť;
– zlepšuje mentálne funkcie (učenie, myslenie);
– harmonizuje sexuálne funkcie u oboch pohlaví;
– reguluje hladinu cukru v krvi;
– chráni pečeň;
– je silný antioxidant;
– zabraňuje predčasnému starnutiu;
– má omladzujúci účinok;
– urýchľuje metabolizmus v tele, ako aj prispieva k redukcii vrstiev tukového tkaniva;
– zvyšuje pozornosť a zlepšuje pamäť;
– zvyšuje odolnosť organizmu proti toxickým látkam;
– pomáha pri otrave insekticídmi a inými jedmi používanými na ochranu plodín;


KONTRAINDIKÁCIE:
– neužívať pred spaním, ani v čase, keď je osoba veľmi rozrušená.
– nevhodné pre ľudí trpiacich hypertenziou;
– nevhodné pre tehotné ženy a deti mladšie ako 12 rokov;



ZAUJÍMAVÉ FAKTY O “ZLATOM KORENI”:

Názov „zlatý koreň“, rastlina dostala kvôli koreňu, ktorý má farbu bronzu alebo starého zlata s perleťovým leskom;

Starodávna Altajská legenda hovorí, že ten, kto nájde „zlatý koreň“, bude mať šťastie a zdravie po zvyšok svojho života a bude žiť dve storočia, ale ten, kto ho vyťaží pre zisk, alebo si ho kúpi od chamtivej osoby, upadne do chudoby;

Obyvatelia Altaja používajú „zlatý koreň“ na to, aby boli zdraví. Na svadbe ženích ako svadobný dar dostával „Zlatý koreň“spolu s parohami marala „aby sa znásobil rod.“ V Altajskom ľudovom liečiteľstve pijú zlatý koreň vo forme čaju na zmiernenie únavy a prepracovanosti, na zvýšenie pracovnej kapacity a vytrvalosti.

Čínski cisári za „zlatým koreňom” posielali špeciálne výpravy. Cez hranice bol prepašovaný ako najväčšia hodnota. Obyvatelia Altaja starostlivo skrývali miesta, kde rástol „zlatý koreň”. Spôsoby jeho použitia boli obklopené tajomstvom, ktoré prechádzalo z otca na syna, z generácie na generáciu;

U čínskych cisárov, bol natoľko cenený pre svoju liečivú moc, že hmotnosť zozbieraných korienkov vyvažovali zlatom.

podľa jednej z mnohých legiend, jeden čínsky obchodník, aby zachránil život svojej jedinej dcéry, obložil hodvábom a zlatými mincami cestu vedúcu po tajge až po miesto, kde vyrastal zlatý koreň.

v Rusku na Altaji, kde ľudia pravidelne konzumujú čaj Golden Root, je  ľudí starších ako 100 rokov oveľa viac ako v iných regiónoch sveta.

v 60. rokoch 20. storočia sa liek z koreňov Rhodiola rosea (tekutý extrakt) vyvinul na použitie vo vedeckej medicíne ako prostriedok na vzrušenie centrálneho nervového systému.