VITAL FORTE OBSAHUJE EXTRAKT Z GUARANY (PAULLINIA CUPANA)

Guarana je popínavá rastlina, divo rastie v amazonskej časti Brazílie a Paraguaja a nachádza sa tiež v Peru, Venezuele a Kolumbii. Rastlina bola tradične využívaná domorodými obyvateľmi Južnej Ameriky na liečbu bolesti hlavy, horúčky, kŕčov, ako stimulant, afrodiziakum, na ochranu pred bakteriálnymi infekciami a tiež ako tonikum a posilňujúce činidlo.

Guarana, podobne ako káva, obsahuje kofeín, ale tento kofeín sa rozpúšťa pomalšie, takže jeho účinok je dlhší ako účinok kávy, čo menej stimuluje telo. Tento kofeín je menej dráždivý pre črevá v dôsledku pomalšieho rozpúšťania a nedráždi sliznice. Po požití môžete pocítiť jeho blahodárny účinok po dobu 6 hodín (zvýšený výkon a znížená únava). Extrakt z guarany zvyšuje hladinu energie, zlepšuje pozornosť a pamäť, čo môže byť užitočné najmä počas tréningového obdobia alebo v profesiách, ktoré vyžadujú veľa hodín sústredenia, často monotónne a nudné (napríklad počítač) alebo nočné (nočná zmena atď.).

Štúdie preukázali, že extrakt z guarany znižuje chuť do jedla, zrýchľuje metabolizmus a má termogénne vlastnosti. Všetky tieto funkcie môžu pomôcť rozložiť tuky.

Guarana je kvôli svojmu obsahu kofeínu veľmi zaujímavá z hľadiska jej účinkov na kognitívne funkcie mozgu.

Klinické štúdie vykonané na potkanoch v roku 1997 ukázali, že skupina experimentálnych jedincov, ktorí dostávali guaranu ako potravu, sa vyvinula fyzicky lepšie ako tí, ktorí užívali placebo. Tiež sa zaznamenalo, že potkany užívajúce guaranu mali najlepšiu pamäť.

Prvé experimenty na ľuďoch uskutočnené v roku 2007 ukázali podobné výsledky. Štúdia skúmala účinky štyroch rôznych dávok garančného extraktu (37,5 mg, 75 mg, 150 mg a 300 mg). Po prvých dvoch dávkach bol zaznamenaný pozitívny vplyv na pamäť, vitalitu a celkový zdravotný stav človeka. Po podaní dávok nad 75 mg došlo k významnému zlepšeniu kognitívnych a informatívnych schopností subjektov.


KONTRAINDIKÁCIE:
– nevhodné pre dojčiace a tehotné ženy,
– nevhodné pre deti,
– nevhodné pre osoby trpiace aterosklerózou,
– nevhodné pre osoby trpiace cukrovkou,
– nevhodné pre osoby s hypertenziou,
– nevhodné pre osoby s duševnými poruchami,
– nevhodné pre osoby trpiace drogovou závislosťou



ZAUJÍMAVÉ FAKTY O GUARANE.

Rastlina guarany bola objavená v 18. storočí nemeckým botanikom Christianom Paullinim. Portugalské slovo guaraná je odvodené od slova warana, preložené z mauéského jazyka amazonského ľudu, čo znamená „ovocie ako oči ľudí“. Latinský názov pre botanický rod Paullinia cupana bol daný na počesť vedca, ktorý ho objavil.

Rastlina je pre obyvateľov Tupi a Guarany akýmsi dôležitým kultúrnym prvkom. Faktom je, že v rozreze plod guarany pripomína očnú guľu, ktorá sa stala základom mýtu „zlo a dobré božstvo“. Potom, čo zlý boh zabil milované dieťa dediny, národnosti Maue, láskavejší boh, ktorý sa pokúsil utešiť dedinčanov, vytrhol z dieťaťa ľavé oko a zasadil ho do lesa a to pravé – do dediny. Takto sa začala šíriť a rozvíjať guarana.

Jedným z prvých ľudí, ktorí začali používať ovocie guarany, bol Luis Pereira Barreto, lekár z Rio de Janeiro. V roku 1906 vyrobil na základe plodov guarany sódovú vodu, začal s výrobou tohto nápoja a postavil celú továreň. O pätnásť rokov neskôr Luis Pereira Barreto spustil ďalšiu továreň na výrobu slávneho „šampanského Guarana Antarktika.“

V USA má guarana status „všeobecne uznávaný ako bezpečný“, čo naznačuje určitú bezpečnosť tohto produktu pre ľudské zdravie.