BRONTOX OBSAHUJE EXTRAKT Z LISTOV STROMU EUKALYPTUS (EUCALYPTUS PULVERULENTA).

V Austrálii je odvar z listov stromu eukalyptu používaný domorodými obyvateľmi na liečbu  bolestí v krku, pre jeho anti-infekčné, antivírusové a antibakteriálne vlastnosti. Eukalyptový čaj má tiež antipyretický účinok – znižuje horúčku.

Esenciálne oleje v listoch spôsobujú prekrvenie dutín čela a nosa, čím pomáhajú uvoľňovať dýchacie cesty. Má dobrý účinok aj na zmiernenie dýchavičnosti a dusenia sa pri astmatických záchvatoch. Uvoľňuje sekréciu pľúc a hlienu s dobrou účinnosťou, takže je tiež základnou zložkou mnohých cukríkov proti kašľu.

Testy na zvieratách v Rusku ukázali, že môže zabiť aj vírusy chrípky. Jeho baktericídna schopnosť pomáha predchádzať bakteriálnej bronchitíde, častej komplikácii prechladnutia a chrípky.

Extrakt z listov eukalyptu výrazne zmierňuje upchatie nosa. Dekongestanty zužujú krvné cievy v nose, znižujú opuchy a zápaly, umožňujú vzduchu prechádzať nosom, riedia a sušia hlien.

Extrakt z listov eukalyptu prináša výrazné zmiernenie dýchavičnosti a zadusenia sa pri astmatických záchvatoch.

Extrakt z listov eukalyptu je vynikajúcim liekom na choroby dýchacích ciest. Môže zmierniť bežné prechladnutia, chrípku, príznaky kašľa, príznaky astmy a ešte závažnejšie ochorenia dýchacích ciest – bakteriálna bronchitída, pneumónia, tuberkulóza a sínusitída.

Extrakt z listov eukalyptu pomáha odstraňovať hlien z pľúc, priedušiek a priedušnice. Čistenie a odstraňovanie hlienu z pľúc, jeho riedenie a zvlhčovanie postihnutej oblasti dýchacích ciest. Extrakt z listov eukalyptu vďačí za svoj expektoračný účinok cineolu, aktívnej prírodnej zložke obsiahnutej v listoch rastliny.

Extrakt z listov eukalyptu je bohatý na antioxidanty, vďaka ktorým je veľmi účinný pri posilňovaní imunitného systému. Štúdia uverejnená v roku 2012 uvádza, že čínski vedci analyzovali eukalyptové oleje a dospeli k záveru, že obsahujú veľké množstvo fenolových komplexov, ktoré nie sú ničím iným ako antioxidantmi obsiahnutými v rastline. V dôsledku toho je možné účinne predchádzať chorobám z prechladnutia, chrípke, kašľu a iným ochoreniam dýchacích ciest.

Extrakt z listov eukalyptu obsahuje triesloviny, živice, horkosť. Účinné proti úplavičným bacilom, streptokokom, stafylokokom. Rastliny preukázali vysokú účinnosť proti Trichomonas, infekcii, ktorá je sexuálne prenosná a ťažko liečiteľná. Rastlina zvyšuje imunitu, vďaka čomu je účinná v boji proti vírusu herpesu.


KONTRAINDIKÁCIE:
– nepoužívať pri individuálnej intolerancii
– nepoužívať pri epilepsii
– nepoužívať pri vysokom krvnom tlaku
– nepoužívať počas chemoterapie
– nepoužívať počas tehotenstvaZÁUJÍMAVÉ FAKTY O EUKALYPTE

Stromy eukalyptu dosahujú výšku 100 metrov. Stromy eukalyptu sa vyznačujú rýchlym rastom – do konca prvého roku výška rastlín dosahuje 1,5 – 2 m, o tri roky – 6 – 8 (do 10) m, o desať rokov sú už rastliny vysoké 20 – 25 m s priemerom kmeňa 25 – 30 cm. V nasledujúcich rokoch sa rast do výšky spomaľuje, ale zväčšuje  sa  hrúbka kmeňa.

V Európe sa eukalyptus prvýkrát objavil vo Francúzsku v 18. storočí.

Tvar a veľkosť listov eukalyptu závisí od veku stromu, je však pozoruhodné, že sú vždy obrátené okrajom k slnku.

eukalyptus sa nazýva živou továrňou na fytoncidy.

Eukalyptus má jedinečnú schopnosť prežiť lesné požiare. Tajomstvo eukalyptu spočíva v tom, že hlboko vo vnútri stromu a jeho koreňov sú spiace výhonky. Klíčia iba pod vplyvom hormónov, ktorých produkcia je spôsobená teplom (ohňom). Vo všeobecnosti môže eukalyptus žiť viac ako 250 rokov.