BRONTOX OBSAHUJE EXTRAKT Z DÚŠKY TYMIÁNOVEJ (THYMUS VULGARIS).

Používa sa už celé stáročia na liečbu nachladnutia, kašľa, bolesti v krku a iných respiračných ochorení, na liečbu žihľavky. Bol používaný aj ako náhrada antibiotík, používaný proti infekciám, najmä počas epidémií. Keď sa ešte nevynašli chladničky, mäso bolo často zabalené do tymiánu, aby ho ochránil pred infekciou a hnilobným procesom.

Dnešná veda tiež uznáva jeho antiseptické účinky, účinky na vykašliavanie a uvoľňovanie slizníc, ako aj antikonvulzívum – prostriedok na potlačenie kašľa. Môže tiež pomôcť pri astme emfyzéme (rozdutie pľúc), bronchodilatácii (chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest) a chronickej bronchitíde u fajčiarov.

Tymián je ideálny pre liečbu detí a najvhodnejšie formy podania pre ne sú kvapky a sirupy bez alkoholu a cukru.

Esenciálny olej tymiánu obsahuje tymol (bielu kryštalickú látku s príjemnou arómou a silnými antiseptickými vlastnosťami) a karvakol (zvyšuje chuť do jedla a napomáha tráveniu, má protizápalové účinky a mierne diuretické-močopudné účinky), sú to farmaceuticky dôležité zlúčeniny. Vďaka svojim antibakteriálnym a antivírusovým účinkom sa môže úspešne aplikovať na komplementárnu liečbu rôznych vírusových a chrípkových ochorení. V minulosti bol tymián používaný ako prírodné antibiotikum.

Okrem svojich dezinfekčných vlastností má tymián tiež účinok na uvoľňovanie hlienov a ich vykašliavanie. Tlmí kašeľ a uvoľňuje kŕče.

Tymián je vynikajúcou obranou proti bakteriálnym infekciám prenášaným potravinami. Centrum pre výskum zvierat a veterinárne vedy v Portugalsku uskutočnilo štúdiu, v ktorej sa zistilo, že éterický olej z tymiánu je aj pri nízkych koncentráciách vynikajúcou konzervačnou látkou proti niekoľkým bežným potravinárskym baktériám vrátane stafylokokového bacilu.

Tymián má profylaktický účinok proti rakovine hrubého čreva. Výskumný tím z Lisabonskej univerzity preukázal, že extrakt má ochranný účinok proti rakovine hrubého čreva. Skupina tureckých vedcov onkológov dokázala, že éterický olej tymiánu môže indukovať smrť rakovinových buniek a môže byť sľubným kandidátom vo vývoji najnovších terapeutických látok na liečenie rakoviny prsníka.

Tymián pomáha pri kvasinkových infekciách (orálnych a vaginálnych), ako je Candida Albicans. Vedci z Turínskej univerzity v Taliansku zistili, že éterický olej tymiánu významne ovplyvňuje ničenie húb C. Albicans na intracelulárnej úrovni.

Tymián pomáha pri kožných ochoreniach. Britskí vedci dokázali, že tymianová tinktúra je účinnejšia v boji proti baktérii Propionibacterium, ktorá spôsobuje akné, než štandardné koncentrácie benzoylperoxidu, aktívnej zložky vo väčšine krémov a mastí vyvinutých na boj proti akné. Tím vedcov Centra dermatológie Univerzity Addis Abeba uskutočnil štúdiu zameranú na hodnotenie terapeutického účinku éterického oleja tymiánu a protiplesňového krému na kožné ekzémy a dospel k záveru, že 66,6% pacientov liečených tymiánom bolo úplne vyliečených.

Tymián pomáha pri hypertenzii. Vedci z Belehradu (Srbsko) v dôsledku experimentu na laboratórnych potkanoch zistili, že vodný roztok plazivého tymiánu pomáha znižovať krvný tlak. Pretože potkany majú spravidla podobné výsledky v porovnaní s ľuďmi v situáciách s hypertenziou, ďalšie štúdie na ľuďoch by to mali potvrdiť.

Tymián má antiseptické vlastnosti a moderná veda to uznáva. Používa sa na kloktanie, pri čiernom kašli a bronchitíde, ako aj pri bronchiálnej astme. Tymián zlepšuje stav nervového systému pri nespavosti, neuróze, depresii.

Tymián má vykašliavacie vlastnosti, pomáha pri riedení a odstraňovaní hlienu, pomáha pri zmierňovaní kŕčov.

Tymián pomáha pri emfyzéme, astme, bronchodilatácii (chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest) a chronickej bronchitíde u fajčiarov.

Tymián pomáha pri sínusitíde a zápale dutín.

Tymián poskytuje významnú pomoc pri chorobách gastrointestinálneho traktu (enterokolitída, dyskinéza gastrointestinálneho traktu, dysbióza), pomáha pri trávení tukových potravín, je choleretický, čistí krv, pôsobí ako diuretikum.


KONTRAINDIKÁCIE:
– nemôžu ho užívať osoby trpiace fibriláciou predsiení, kardiosklerózou, aterosklerózou.
– nemôžu ho užívať osoby pri rôznych chorobách pečene a obličiek.
– nemôžu ho užívať osoby so zníženou funkciou štítnej žľazy.
– nemôžu ho užívať osoby v prípade žalúdočných chorôb s vysokou kyslosťou.
– nemôžu ho užívať tehotné ženy.



ZAUJÍMAVÉ FAKTY O TYMIÁNE

Prvá zmienka o tymiáne sa nachádza v zmienkach Sumerskej civilizácie – prvej písomnej civilizácie (viac ako 3 000 rokov pred naším letopočtom). Sumeri používali tymián ako antiseptikum.

Skôr než sa objavili chladničky, mäso sa často balilo do tymiánu, aby sa ochránilo pred infekciou a hnilobou.

Egypťania používali namiesto parfumu tymián a tiež ho používali pri balzamovaní mŕtvych.

Božská tráva, ako sa v staroveku nazýval tymián, pomáha zvyšovať priemernú dĺžku života. Slávna Avicenna a Theophrastus používali tymián na prípravu zložitých liečivých odvarov.

Hippokrates zaznamenal terapeutické vlastnosti tymiánu pri liečbe respiračných chorôb.

V 11. storočí sa vďaka benediktínskym mníchom rozšíril tymián do celej Európy.