BRONTOX OBSAHUJE EXTRAKT Z KVETOV BAZY ČIERNEJ (SAMBUCUS NIGRA).

Liečivá sila Bazy čiernej je známa už veľmi dlho. V minulosti boli využívané všetky jej časti od koreňov, kôry, až po listy. Ak sa pozrieme na rozsah tradičných spôsobov použitia, nezdá sa, že by bolo prehnané povedať, že strom bazy bol lekárňou chudobných ľudí.

Dnešné použitie sa obmedzuje takmer výlučne na čaj vyrobený zo sušených kvetov alebo z tmavofialových bobúľ Bazy čiernej.

Počas zimného obdobia je na prechladnutie vynikajúci čaj z Bazy čiernej, ktorý má vynikajúce antivírusové vlastnosti, napomáha poteniu, potláča kašeľ. Nedávny výskum potvrdil vplyv Bazy čiernej na posilňovanie imunitného systému, čistenie krvi, analgetické, protizápalové, antiemetické, emetické, expektorančné, exfoliačné, tuberkulózne (TBC) a iné účinky.

Samozrejme s rastlinou narábame opatrne, pretože väčšina častí rastliny sú viac či menej toxické, s výnimkou kvetov a ovocia. Vzhľadom k tomu, že Baza čierna je diuretikum (močopudné vlastnosti), môže byť použitá aj na zníženie vysokého krvného tlaku a opuchu nôh. Ovocie Bazy čiernej má analgetický účinok a po užití spoločne s ďalšími bylinkami (Mäta pieporná, tymián) zmierňuje migrénové bolesti hlavy.

Baza čierna má diuretický účinok. Používa sa pri zápalových procesoch orgánov močového ústrojenstva, na zlepšenie priechodnosti močových ciest, ako aj pri narušenej funkcii obličiek a močových ciest.

Baza čierna významne pomáha pri infekčných chorobách, má protizápalové a diaforické účinky.

Baza čierna kvety majú výrazný analgetický účinok, ktorý sa využíva pri liečení prechladnutí, infekčných a zápalových ochorení horných dýchacích ciest.

Baza čierna používa sa pri komplexnej liečbe zhubných novotvarov.

Baza čierna používa sa pri narušení funkcie ženského reprodukčného systému.

Baza čierna používa sa pri ochoreniach dýchacích ciest, používa sa na akútne respiračné vírusové infekcie, akútne respiračné infekcie a chrípku.

Baza čierna používa sa na opuchy a pri angíne.

Baza čierna pomáha znižovať hladinu cukru v krvi, normalizuje metabolizmus uhľohydrátov v bunkách a orgánoch, čím prispieva k chudnutiu.

Baza čierna používa sa pri chorobách ústnej dutiny – paradentóze.

Baza čierna používa sa na pustulárne infekcie, akné, furunkulózu.

Baza čierna zvyšuje tonus organizmu a posilňuje imunitný systém.

Baza čierna používa sa na artritídu, artrózu, reumatizmus a dnu.


KONTRAINDIKÁCIE:
– pri akútnych ochoreniach gastrointestinálneho traktu s prítomnosťou kolitídy;
– benígne novotvary;
– akékoľvek chronické choroby, vrátane Crohnovej choroby.
– ženy počas tehotenstva a laktácie.Baza čierna je oficiálne uznávaná ako liečiva rastlina. V medicíne sa používa v nasledujúcich prípadoch:
– ako anestetikum;
– na zníženie teploty;
– na upokojenie nervového systému;
– ako antivírusový prostriedok;
– pri chorobách reprodukčného systému žien;
– pri migrénach;
– pri vyrážkach a vredoch na koži;
– pri narušenej funkcii kĺbov;
– v prípade narušenia funkcie tráviaceho traktu;
– ako expektorant na čierny kašeľ, chrípku, astmu atď.;
– pri zápaloch spojiviek;
– na prevenciu zápchy;
– ako diuretikum;
– keď sa objavia nádory.


ZAUJÍMAVÉ FAKTY O BAZE ČIERNEJ

V starovekom Grécku a Ríme bola baza čierna považovaná za posvätnú. Podľa legendy stačilo zasadiť bazu čiernu do záhrady a ona ochránila dom pred zlom.

V stredoveku si za pomoci bazy čiernej farbili vlasy a obočie na tmavé farby.

Slovania verili, že bazu čiernu nesmú páliť, alebo prinest do obydlia, a že do nej nikdy neudrie blesk.

Baza čierna sa spomína v dielach národného folklóru. Dokonca aj H. Ch. Andersen mal rozprávku venovanú baze čiernej, ale rozprávka nemala veľkú popularitu.