ANTIOXAN OBSAHUJE DRASLÍK (POTASSIUM)

Značka Draslík Kalium Potassium

Účinky draslíka

Kardiogram srdca EKG

Jednou z najdôležitejších funkcií draslíka je podieľanie sa na prenose nervových impulzov.
Srdce, svaly ani nervové tkanivá by bez draslíka nemohli fungovať. Svalové kontrakcie, vrátane srdečnej svaloviny, sú kontrolované vďaka draslíku. Preto je draslík veľmi prospešný pre kardiovaskulárny systém. Podporuje lepšiu mozgovú aktivitu zlepšením dodávky kyslíka. Tento stopový prvok tiež reguluje výmenu vody a udržuje rovnováhu pH v tele. Zásaditý draslík pomáha vrátiť rovnováhu pH pri prekysličenom organizme.

Prečo klesá draslík v tele a čo ho znižuje? Denný príjem, nedostatok a nadbytok draslíka

Denný príjem draslíka pre ľudí nad 18 rokov sa vypočíta podľa tohto princípu:
2 000 mg + vek. Pre štyridsaťročnú osobu bude táto norma 2040 mg. Výnimkou sú športovci a ľudia, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou, pre nich by sa mal príjem draslíka zvýšiť na 2 500 – 5 000 mg. Pre deti mladšie ako 18 rokov sa denný príjem počíta v rozmedzí 16 – 30 mg na kilogram hmotnosti.

Telo dospelého obsahuje od 160 do 180 g draslíka (K). Je hlavným regulátorom mnohých procesov v našom tele:

  • normalizuje vylučovaciu funkciu obličiek;
  • udržiava normálny krvný tlak;
  • podieľa sa na prenose nervových impulzov;
  • reguluje pH rovnováhu a rovnováhu vody a soli vo vnútri a zvonka buniek;
  • podieľa sa na syntéze proteínov, niektorých enzýmov, metabolizmu uhľohydrátov a proteínov;
Draslík Potassium Kalium v tablete

Výživový doplnok

ANTIOXAN

  • Obsahuje draslík, horčík, vápnik a selén
  • podporuje chudnutie, zrýchľuje metabolizmus
  • normalizuje fungovanie štítnej žľazy
  • Znižuje únavu a vyčerpanosť, dodáva energiu
  • obsahuje účinné antioxidanty
  • spomaľuje starnutie organizmu
  • posilňuje imunitný systém

VÝŽIVOVÝ DOPLNOK

ANTIOXAN

Prečo klesá draslík v tele?

Hypokaliémia nedostatok draslíka

Napriek tomu, že tento prvok sa nachádza v mnohých potravinách a aj keď človek konzumuje odporúčanú normu draslíka, môže mať v tele nedostatok draslíka (hypokaliémia).  

Vstrebateľnosť draslíka

Draslík sa vstrebáva do tela z čriev, kam vstupuje s potravou, vylučuje sa močom zvyčajne v rovnakom množstve.

Interakcia s ostatnými prvkami

Draslík účinkuje v úzkom kontakte so sodíkom a horčíkom, so zvýšením koncentrácie draslíka sa sodík z tela rýchlo vylučuje a zníženie množstva horčíka môže narušiť vstrebávanie draslíka.

Nadmerná konzumácia kávy, cukru, alkoholu môžu brániť normálnej vstrebateľnosti draslíka.

Draslík a káva

Napriek tomu, že kávové zrnko obsahuje množstvo prospešných vitamínov a minerálov, káva blokuje vstrebávanie niektorých živín a zároveň zvyšuje vyplavovanie minerálov, ako napr. vápnika, horčíka, draslíka, železa a iných prvkov nevyhnutných pre zdravie. Netreba zabudnúť, že dôležité je množstvo a tiež na spôsob prípravy kávy.

Univerzita Maryland Medical Center definuje mierny príjem kofeínu ako zhruba 250 mg denne, čo sa rovná asi trom 250 ml šálkam normálnej kávy. Vysoký príjem pozostáva z viac ako 500 mg denne. Medzi príznaky, že pijete príliš veľa kávy, patria problémy so spánkom, nevoľnosť alebo úzkosť, žalúdočná nevoľnosť a rýchly pulz. Častejšie môžete močiť aj kvôli diuretickému účinku kávy, ktorá môže následne znížiť množstvo draslíka v krvi.

Nedostatok tohto prvku v tele vedie k nervovému vyčerpaniu a depresii, svalovej slabosti, zhoršenej funkcii obličiek a srdca, zníženej imunite, suchej pokožke a krehkým vlasom, zrýchlenému dýchaniu a reprodukčným poruchám. Nedostatok draslíka je spravidla spojený s jeho nedostatočným príjmom v strave, s poruchami močového, nervovým a fyzickým preťažením a nadbytkom sodíka (Na).  

Prečo? Faktom je, že čím viac sodíka človek konzumuje, tým viac draslíka sa vylučuje z tela. Stravovanie, ktoré pozostáva z polotovarov je často sprevádzané nedostatkom draslíka v tele človeka kvôli tomu, že takéto jedlo obsahuje veľké množstvo sodíka. Zníženie spotreby spracovaných potravín a rýchleho občerstvenia (fastfood), ako aj zvýšenie príjmu zdravých potravín môžu pomôcť odstrániť nedostatok draslíka v tele (hypokaliémia).

Hladiny draslíka sa zvyčajne znižujú v dôsledku zvracania, hnačky alebo nadmerného používania preháňadiel. Niekedy sa vylučuje príliš veľa draslíka močom, zvyčajne v súvislosti s užívaním liekov, ktoré spôsobujú, že obličky vylučujú zvýšené množstvo sodíka, vody a draslíka (diuretiká). Pri mnohých chorobách nadobličiek, napríklad pri Cushingovom syndróme, nadobličky vytvárajú príliš veľa aldosterónu – hormónu, ktorý spôsobuje, že obličky vylučujú veľké množstvo draslíka.

Aké sú príznaky nízkej hladiny draslíka?

Príznaky nízkej hladiny draslíka nie je vždy ľahké rozpoznať, takže ak sa vyskytnú nasledujúce príznaky, mali by ste sa poradiť s lekárom, aby zistil príčinu ich výskytu, čo môže byť nedostatok draslíka.

1

Zvýšený krvný tlak – draslík má uvoľňovací účinok na krvné cievy, pri jeho nedostatku, môžu byť sa cievy sťahovať, čo následne vedie k zvýšeniu krvného tlaku.

2

Svalová slabosť alebo kŕče – draslík hrá dôležitú úlohu pri kontrakciách hladkého svalstva, takže keď sa jeho hladina zníži, môžu sa vyskytnúť svalové kŕče a súvisiaca bolesť.

3

„Spomalenie“ srdca – pocit, že srdcová frekvencia klesá bez zjavného dôvodu, môže to naznačovať nedostatok draslíka v tele.

4

Slabosť alebo závraty – prudký pokles hladiny draslíka v tele môže spomaliť tep do takej miery, že človek pociťuje závraty alebo dokonca mdloby.

5

Zápcha – znížené hladiny draslíka spomaľujú fungovanie tráviaceho systému. Preto sa môžu vyskytnúť okrem iného aj nadúvanie a kŕče v bruchu.

6

Brnenie a znecitlivenie – draslík pomáha udržiavať zdravie nervového systému, pri jeho nedostatku sa môžu vyskytnúť brnenie alebo znecitlivenie končatín alebo iných častí tela.

Ako zvýšiť hladinu draslíka v tele? Potraviny bohaté na draslík

Hlavným zdrojom draslíka sú potraviny bohaté na draslík. Pomocou malých zmien vo vašej strave môžete ľahko vyrovnať nedostatok tohto minerálu. Potraviny bohaté na draslík sú dosť rozmanité. Ich zoznam je široký, jedná sa o naše obvyklé suroviny živočíšneho a rastlinného pôvodu:

avokádo

Avokádo

zelená listová zelenina

mrkva

zemiaky

strukoviny

citrusové plody

huby

hrušky

banány

slivky

pistácie

hrozienka

marhule

cviklové listy

Pravidelne konzumujte tiež hovädzie mäso, mlieko a ryby.

Ale pri výbere potravín bohatých na draslík musíte tiež poznať mieru a byť opatrní. Potraviny bohaté na draslík značne zaťažujú obličky.

Dostupné vedecké dôkazy naznačujú, že zvýšený príjem draslíka tiež má účinok na zníženie krvného tlaku alebo riziko rozvoja mozgovej príhody
 (Cohn). JN a kol., 2000).

Čo znamená zvýšený draslík v krvi? Nadbytok draslíka (Hyperkaliémia)

Pokiaľ ide o nadbytok draslíka, môže byť spôsobený dlhodobou zemiakovou diétou, poruchami nedostatku inzulínu a zhoršenou funkciou obličiek. Za toxickú dávku sa považuje 6 g draslíka
a smrteľná dávka je 14 g. Medzi príznaky nadmernej hladiny draslíka môže patriť podráždenie, potenie, srdcová arytmia, kolika, zhoršené močenie a zvýšenie hladiny cukru v krvi. Niektoré lieky (napríklad inzulín) spôsobujú, že sa veľké množstvo draslíka presúva z krvi do buniek, čo môže viesť k nadbytku draslíka.

Príznaky nadbytku draslíka

Prebytok draslíka je charakterizovaný neuromuskulárnymi poruchami, nadmerným potením, podráždenosťou a slzami. Človek neustále cíti smäd, čo vedie k častému močeniu. Tráviaci systém reaguje črevnými kolikami, striedavými zápchami a hnačkami.

Je tiež dôležité poznamenať, že konzumácia potravín bohatých na draslík má veľmi zriedkavo za následok hyperkaliémiu. Ako už bolo uvedené, obvykle je príčinou vysokých hladín draslíka ochorenie obličiek alebo lieky.

Diagnostika zníženej hladiny draslíka

  • Meranie hladiny draslíka v krvi
  • Kardiogram
  • Meranie množstva draslíka v moči

    Ak sa zistí nízka hladina draslíka v krvi, lekári sa snažia zistiť, čo spôsobuje zníženie draslíka. Príčina môže byť určená na základe príznakov (napr. zvracania) alebo užívanie liekov alebo iných látok. Ak príčina nie je jasná, lekári vyhodnotia množstvo draslíka vylúčeného močom, aby určili, či je príčinou choroby zvýšené vylučovanie. Pretože nízke hladiny draslíka môžu spôsobiť poruchy srdcového rytmu, lekári obvykle zisťujú poruchy srdcového rytmu pomocou EKG.

Zhrnutie

Draslík kontroluje svalové kontrakcie, vrátane srdcovej svaloviny. Draslík je veľmi prospešný pre kardiovaskulárny systém, udržiava normálny krvný tlak. Normalizuje vylučovaciu funkciu obličiek, reguluje pH rovnováhu a rovnováhu vody a soli vo vnútri a zvonka buniek. Podieľa sa na prenose nervových impulzov. Medzi príznaky nedostatku draslíka patrí zvýšený krvný tlak, kŕče alebo svalová slabosť, závraty, brnenie alebo znecitlivenie končatín alebo iných častí tela. Nadmerná konzumácia kávy (nad 3 šálky/denne), cukru, alkoholu môžu brániť normálnej vstrebateľnosti draslíka.