REVITAZELLEN obsahuje Chróm

Chróm je životne dôležitým prvkom, ktorý v ľudskom tele aktivuje enzýmy podieľajúce sa na metabolizme uhľohydrátov; pri syntéze mastných kyselín, cholesterolu a proteínov.

Chróm reguluje hladinu cukru v krvi, zvyšuje aktivitu inzulínu, ľudia s vysokým obsahom chrómu v tele sú menej náchylní na cukrovku a aterosklerózu.

Chróm ovplyvňuje procesy krvotvorby a odbúravanie prebytočného tuku, podporuje resorpciu aterosklerotických plakov, znižuje koncentráciu cholesterolu na stenách aorty a chráni proteíny myokardu pred zničením. Dodaním chrómu do organizmu ľahšie prekonávame stres.

Chróm je zložkou GTF hypofýzy (faktor tolerancie glukózy). GTF kontroluje hladinu cukru v krvi inzulínom, čo je dôležité pre normálnu hladinu energie v tele. Chróm sa tiež podieľa na normálnom metabolizme makroživín.

Chróm zlepšuje svalový tonus, výkon a fyzickú silu. Pomáha fanúšikom vzpierania a kulturistiky pri budovaní svalov a zvyšuje vytrvalosť.

Pokusy na zvieratách ukázali, že nedostatok chrómu vedie k zakrpatenému rastu, spôsobuje neuropatie a zhoršuje vyššiu nervovú aktivitu a znižuje fertilizačnú schopnosť spermií. Je potrebné zdôrazniť, že nadmerné užívanie cukru zvyšuje potrebu chrómu a zároveň spôsobuje jeho stratu v moči.

Chróm ovplyvňuje metabolizmus lipidov a spôsobuje odbúravanie nadbytočného tuku v tele, čo vedie k normalizácii telesnej hmotnosti a zabraňuje obezite. Vplyv chrómu na metabolizmus lipidov je tiež sprostredkovaný jeho regulačným účinkom na fungovanie inzulínu. Vzhľadom na vyššie uvedené, je chróm veľmi dôležitý pri prevencii cukrovky, obezity a kardiovaskulárnych ochorení.

Chróm hrá dôležitú úlohu v ľudskom organizme:
– zúčastňuje sa na výmene lipidov a uhlíka;
– prispieva k eliminácii „zlého“ cholesterolu;
– pomáha pri spracovaní tukových zásob;
– pomáha pri cukrovke;
– pomáha pri hyperlipidémii;
– pomáha pri ateroskleróze.
– schopnosť chrómu nahradiť jód hrá kľúčovú úlohu pre štítnu žľazu;
– je vhodný na prevenciu osteoporózy;
– posilňuje kostné tkanivo;
– stimuluje procesy regenerácie tkanív – ukladá dedičné informácie do génov.

Denná potreba chrómu:
– u žien je potrebné dostávať 50 – 70 mcg chrómu denne, počas tehotenstva potreba stúpa na 100 – 120 mcg.
– dospelí zdraví muži by mali dostávať 60 – 80 mcg chrómu denne, pri aktívnom športe, alebo inej fyzickej námahe, je denná dávka 120 – 200 mcg.


Príznaky nedostatku chrómu v ľudskom tele sú:
– nespavosť a únava,
– bolesti hlavy a úzkosť,
– zvýšenie hladiny „zlého“ cholesterolu,
– chvenie a znížená citlivosť končatín,
– vyčerpanie a vypadávanie vlasov.



ZÁUJÍMAVÉ FAKTY O CHRÓME:

Prvá zmienka o chróme ako o nezávislom prvku sa nachádza v dielach M.V. Lomonosova z roku 1763, potom ako bol kov objavený v Berezovskom ložisku zlata. Autor ho nazval červenou olovenou rudou.

V gréčtine slovo chróm (χρῶμα) znamená: „farba“ v dôsledku rôznych farieb zlúčenín chrómu.

Chróm je medzi čistými kovmi najťažší kov.

Chróm má jednu veľmi zaujímavú vlastnosť: faktom je, že pri 37 °C jeho správanie nie je možné vysvetliť – začína sa veľká a náhla zmena mnohých fyzikálnych vlastností. Chróm, podobne ako chorý človek pri teplote 37 °C, začína byť rozmarný: vnútorné trenie chrómu dosahuje maximum, modul pružnosti klesá na svoje minimálne hodnoty. Hodnota skokov elektrickej vodivosti, termoelektromotorickej sily, koeficientu lineárnej expanzie sa neustále mení. Tento jav vedci zatiaľ nemôžu vysvetliť.

Južná Afrika zaujíma prvé miesto, pokiaľ ide o zásoby chromitu (76% svetových overených zásob) čo predstavuje 1 miliardu ton. Preskúmané rezervy v Kazachstane sú asi 350 miliónov ton (2. miesto na svete).

U dospelých sa obsah chrómu pohybuje od 6 do 12 mg. Fyziologická potreba chrómu u ľudí nebola celkom presne stanovená. Závisí to do značnej miery od stravy – pri konzumácii potravín s vysokým obsahom cukru sa zvyšuje potreba chrómu. Predpokladá sa, že človek potrebuje asi 20 – 300 ug tohto prvku denne. Podobne ako iné biogénne prvky sa môže chróm hromadiť v tkanivách tela, najmä vo vlasoch. V nich obsah chrómu naznačuje stupeň „zásob” tela týmto kovom. Bohužiaľ, s vekom sa „zásoby“ chrómu v tkanivách postupne vyčerpávajú, s výnimkou pľúc.

Chróm znižuje intenzitu syntézy tukov v ľudskom tele, znižuje chuť do jedla, čím prispieva k prirodzenému